خانهماژول هاماژول تنظیمات
ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

Configuration

ماژول تنظیمات

تنظیمات چیست؟

تنظیمات به چه معناست؟ مفهوم تنظیمات تقریبا در تمامی دنیای اطراف ما دیده می شود: صدای ولوم تلویزیون، شعله بخاری، شدت و تعداد نور چراغ ها، همگی تنظیمات در دنیای واقعی هستند که سال ها و حتی قرن ها مورد استفاده قرار گرفته اند.

زاویه باز گذاشتن پنجره برای تنظیم مقدار ورود هوا، و میزان کنار زدن پرده برای تغییر میزان نور ورودی به خانه همگی مفهومی جهانی برای تنظیمات است که در زندگی بشر نقش داشته است.

ما در شرکت پایدارسامانه نیز در طراحی سایت از این مفهوم با عنوان ماژول تنظیمات یا واحد تنظیمات استفاده می کنیم. در ادامه توضیح خواهیم داد که به چه دلیل در طراحی وب سایت به ماژول تنظیمات نیاز داریم.

نیاز به تنظیمات در طراحی سایت

با توجه به گستردگی تفاوت نیاز و سلیقه انسان ها، ضرورت نیاز به تنظیمات در طراحی سایت نیز برآورد شده است. ماژول تنظیمات سایت باید به گونه ای باشد که علاوه بر رفع نیاز به شخصی سازی هویت بصری سایت، سیستم های مختلف سایت را نیز شخصی سازی کند.

بطور معمول وب سایت هایی که با تکنولوژی های پایین تری برنامه نویسی و پیاده سازی شده اند، دارای تنظیماتی هستند که پس از اعمال تغییرات نیاز داریم تا سایت مجددا پابلیش شود. اما راه حل بهتر چیست؟ استفاده از ابعاد و انواع دیگر تنظیمات که با تکنولوژی های روزی که ما از آن ها استفاده می کنیم پیاده سازی می شوند.

تنظیمات داینامیک

حالا تنظیمات ابعاد مختلفی هست که یکی از آن ها تنظیمات داینامیک است که بتوان آن را با سیستم انجام داد تا نیاز به پابلیش و انتشار مجدد رفع شود. این نوع تنظیمات به اجبار لازم است تا در دیتابیس ذخیره شود.

بحث دانه بندی تنظیمات یا granularity نیز چون یک تنظیمات ممکن است روی کل سیستم تاثیر بگذارد برای ما دارای اهمیت است. مثلا مفهومی بنام زبان بر روی کل سیستم تاثیر می گذارد، اما برخی از تنظیمات را برای یک نوع خاصی از مواردی که در سیستم از آن استفاده می شود تاثیر گذار باشد.

بعنوان مثال: ما در طراحی سایت فروشگاهی تنظیم می کنیم که به ازای تمامی سفارش هایی که ثبت می شود یا حتی پر شدن فرمی خاص در وب سایت خدماتی، به مسئول سایت اطلاع رسانی شود.

یا در طراحی سایت های شرکتی تنظیم می کنیم که در پست های خاصی کاربران نتوانند نظری ثبت کنند. برخی تنظیمات نیز می تواند متعلق به سلیقه کاربر باشد، مثلا شخصی بتواند رنگ بک گراند و نوشته ها را از جهت جذاب شدن ui سایت، یا نحوه چینش و تعداد آیتم های داخل یک صفحه را برای بهبود ux سایت تغییر دهد.

سایر ماژول های مرتبط

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات

ماژول تنظیمات