خانهوبلاگراه اندازی سایتآشنایی با مبانی و اصول طراحی سایت
آشنایی با مبانی و اصول طراحی سایت

آشنایی با مبانی و اصول طراحی سایت

شما هم می توانید با راه اندازی یک وب سایت مناسب در جهت پیشرفت خود پیش بروید. کافیست تا با گرد آوری یک تیم فنی خوب برای خودتان یا حتی برون سپاری به یک شرکت طراحی سایت با سابقه این کار را شروع کنید و مسیر را برای پیشرفت خود هموار کنید.

به دنیای وب خوش آمدید!

در دنیای امروز که معروف به عصر ارتباطات است، دنیای وب تاثیر بسزایی در گسترش اطلاعات داشته است. حتما برای شما جذاب است که در مورد نحوه اختراع و مراحل اوج گیری دنیای وب آشنا شوید. پس در ادامه همراه ما باشید.

اینترنت به معنای شبکه یکپارچه جهانی است که ایده اولیه آن در سال 1945 مطرح شد و حدود نیم قرن بعد در سال 1991 اولین صفحه وب سایت ساخته شد و از سازندگان به عنوان مخترعین World Wide Web که حتما در ابتدای آدرس سایت ها دیده‌اید اختصار این کلمه به سه حرف (www) تبدیل شده است. نسل اول سایت هایی که طراحی شدند صرفا دارای اطلاعات متنی بودند و تفاوت زیادی با چیزی که الان وجود دارد داشتند.

وب سایت چیست؟

وب سایت در واقع مجموعه ای از صفحات وب است که با یک دامنه مشترک به هم متصل هستند و عموما از محتوا و سیاست مشخصی در تمام صفحات خود پیروی می کنند. به طور مثال وب سایت معروف Youtube که هدف اصلی خود را بر پایه ارائه محتواهای ویدیویی قرار داده است و تعداد زیادی صفحه دارد که هر کدام موضوعات خاصی از انواع محتوا را در اختیار کاربران قرار می دهند. برای کسب اطلاعات عمیق تر می توانید مقاله وب سایت چیست ما را مطالعه کنید.

مرورگر وب چیست؟

مرورگر وب، نرم افزاری است که به عنوان واسط میان کاربر و وب سایت عمل می کند. برای باز کردن و مشاهده یک سایت به شکلی که برای هر شخصی قابل فهم باشد، نیاز است تا کدهایی که برنامه نویس نوشته است را تبدیل به یک شکل ساده کنند؛ به همین جهت است که مرورگرهای وب به وجود آمده‌اند. انواع مختلفی از مرورگر وجود دارد، به طور مثال:

  • مرورگر Internet Explorer
  • مرورگر Mozilla Firefox
  • مرورگر Opera
  • مرورگر Chrome
  • مرورگر Safari

از مرورگرهای نامبرده شده، طبق آمار رسمی جهانی، مرورگر chrome محبوب ترین و پر استفاده ترین مرورگر اینترنت می باشد.

هدف طراحی وب سایت چیست؟

همانطور که از تاریخچه و اهمیت وب سایت در دنیای امروز مطلع شدید، به خوبی می دانید که برای پیشرفت و افزایش سود در کسب و کارتان داشتن یک وب سایت به روز و حرفه ای می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. امروزه نباید قدرت خلاقیت را دست کم گرفت؛ خیلی از کسب و کارهای اینترنتی که در سالهای اخیر شکل گرفته اند بدون هیچ سرمایه خاصی شروع به کار کرده اند و تنها با راه اندازی یک وب سایت که خدمات یا محصولات مناسب را در اختیار کاربران قرار می داد توانست به سود های هنگفت برسد و در صنف خود تبدیل به یک پرچمدار شود.

شما هم می توانید با راه اندازی یک وب سایت مناسب در جهت پیشرفت خود پیش بروید. کافیست تا با گرد آوری یک تیم فنی خوب برای خودتان یا حتی برون سپاری به یک شرکت طراحی سایت با سابقه این کار را شروع کنید و مسیر را برای پیشرفت خود هموار کنید.

بهترین تکنولوژی طراحی سایت

در سالهای اخیر با پیشرفتی که عملا به صورت روزانه در حوزه دیجیتال در حال شکل گیری است؛ تکنولوژی های متنوع و زیادی به بازار طراحی سایت معرفی شده است که شاید اگر تجربه فنی در این حوزه نداشته باشید، باعث سردرگمی شما شود. اما خوشبختانه شرکت هایی که امور طراحی سایت را انجام می دهند، عموما با مشاوره فنی و تجاری در تلاش هستند تا مسیر شما را برای رسیدن به یک وب سایت تمام عیار روشن کنند. شرکت طراحی سایت پایدار سامانه با بررسی بازار هدف شما و برنامه هایی که می خواهید در سایت خود پیاده سازی کنید، بهترین پیشنهاد را از لحاظ فنی به شما خواهد داد تا بدانید که بهترین تکنولوژی طراحی سایت برای وب سایت آینده شما چه چیزی خواهد بود.

البته شما با مشاهده نمونه کارهای طراحی سایت پایدار سامانه که در حال حاضر به مرحله سود دهی و فروش برای صاحبین خود رسیده‌اند متوجه خواهید شد که متخصصین ما با تجربه چندین ساله خود می توانند بهترین نتیجه را برای آینده شما به ارمغان بیاورند.

بهترین تکنولوژی های طراحی سایت

تفاوت وب سایت استاتیک و داینامیک

وب سایت ها بر دو نوع استاتیک و داینامیک هستند که هر کدام از این دو ویژگی های خاص خود را دارند و نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که نمی توانیم بگوییم یک کدام از آنها بد یا خوب است؛ بلکه هر کدام از این انواع سایت با توجه به هدفی که ما از طراحی سایت داریم می تواند متفاوت باشد.

وب سایت استاتیک به این معنا است که محتوای یک وب سایت به صورت خودکار و بر اساس منطق برنامه نویسی شده تغییر نمی کنند بلکه برای هر تغییر نیاز است تا طراح سایت کدنویسی کند سایت را آپدیت کند. بزرگترین ایراد این نوع سایت ها زمانبر بودن توسعه و نگهداری آن است. البته گاهی اوقات سایت هایی پیاده سازی می شوند که نیازی به تغییرات در مدت زمان های کوتاه ندارد و اکثر اوقات یک محتوای ثابت را نمایش می دهد.

اما اگر بخواهیم یک سایت اصطلاحا پویا را در اختیار داشته باشیم، باید به سراغ طراحی سایت داینامیک برویم. اینگونه سایت ها به صورتی طراحی و پیاده سازی شده اند که مدیران سایت می توانند به راحتی از طریق یک پنل مدیریت تعریف شده محتوای مورد نظر خود را در سایت بارگذاری کنند. ملموس ترین نمونه یک سایت داینامیک سایت های خبری هستند که هر چند دقیقه یک خبر جدید به آن اضافه می شود و داخل کادر "اخبار جدید" قرار می گیرند.

ضرورت طراحی سایت برای کسب و کارها

فضای مجازی با شرایطی که توانسته برای کاربران خود در سراسر دنیا مهیا کند، محبوبیت بسیار زیادی کسب کرده و عملا اکثر قریب به اتفاق مردم در کشور ما از اینترنت بهره مند هستند. بزرگترین نکته مثبتی که فضای مجازی دارد در نام آن نهفته است و آن هم "مجازی" بودن است. شما می توانید از قلب تهران از طریق اینترنت خرید خود را از یک کسب و کار فروش مواد غذایی دریایی که در جنوب ایران است را انجام بدهید و به لطف همین اینترنت تا زمان رسیدن محصول به دستتان پیگیر سفارش خود باشید.

دیگر نیازی نیست برای فروش محصولات خود یک مغازه در یک مکان پر تردد در مرکز شهر داشته باشید تا فروش خود را تضمین کنید. تنها با راه طراحی سایت فروشگاهی می توانید محصولات خود را در آن قرار بدهید و مشتریان خود را از تمام نقاط ایران جذب کنید.

البته مزایای طراحی سایت صرفا معطوف به کسب و کارهای فروش محصولات نمی شود بلکه شرکت هایی که خدمات مختلفی ارائه می دهند می توانند از طریق وب سایت خود خدمات خود را به تعداد زیاد کاربران آنلاین در اینترنت نمایش دهید و برای خود برندسازی داشته باشید.

انواع وب سایت ها

وب سایت ها انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع کسب و کاری که شما در اختیار دارید مشخص می شود. از آنجایی که هر کدام از انواع وب سایت که در زیر نام برده‌ایم روش های پیاده سازی متفاوتی دارد، باید به خوبی بتوانیم تشخیص دهیم که چه نوع سایتی می تواند مناسب برای پیشرفت ما باشد.

وب سایت شرکتی

در این نوع وب سایت ها که به منظور برندسازی و معرفی خدمات شرکت ساخته می شود، مجموعه ای از صفحاتی طراحی شده اند که به معرفی خدمات و محصولات، تاریخچه شرکت، راه های ارتباطی و… اشاره کرده است.

وب سایت فروشگاهی

وب سایت های فروشگاهی به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که تمامی آنها با مهیا کردن شرایط خرید آنلاین محصولات برای کاربران در سالهای اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته اند و حتی دیده‌ایم که تبدیل به یک مرجع برای کسب و اطلاعات و خرید محصولات مختلف برای مردم شده است. یک نوع از این وب سایت های فروشگاهی وابسته به تولیدی هایی است که محصولات را بعد از تولید به صورت آنلاین به فروش می رسانند. نوع دوم مربوط به فروشگاه هایی است که به صورت حضوری نیز فروش دارند و برای کسب درآمد بیشتر به فضای اینترنت روی آورده اند. در نهایت نوع سوم است که تماما به تکنولوژی اینترنت وابسته هستند و به مارکت پلیس معروف اند، این شرکت ها فضایی را برای فروشندگان و تولیدکنندگان فراهم کرده اند تا بتوانند بدون صرف هزینه های هنگفت و پیاده سازی سایت فروشگاهی، محصولات خود را به صورت آنلاین عرضه کنند. البته مدیران مارکت پلیس مبلغی را به عنوان پورسانت از فروشندگان دریافت می کنند.

طراحی وب سایت فروشگاهی حرفه ای

وب سایت شخصی

وب سایت های شخصی به منظور برندسازی شخص صاحب وب سایت پیاده سازی می شود. در این نوع سایت ها محتواهایی قرار داده می شود که در جهت تخصص مدیر سایت قرار دارد و می تواند او را در فضای اینترنت تبدیل به یک برند در حوزه مورد نظر کند. عموما این سایت تشکیل شده از صفحاتی مانند رزومه، تماس و وبلاگ می باشند.

وب سایت آموزشی

امروزه با رقابتی که در بحث آموزش مجازی شکل گرفته، آموزش هایی با کیفیت بسیار خوب تولید می شود که سایت های آموزشی پرچمداران این نوع کسب و کار هستند. در این سایت ها دوره های مختلفی قرار دارد که با پرداخت هزینه برای کاربران باز می شود و آنها می توانند به صورت آنلاین یا با دانلود ویدیو های آموزشی، سطح علمی و فنی خود را بالاتر ببرند.

اصول اولیه طراحی سایت موفق

برای بهره مند شدن از یک سایت موفق لازم است تا استانداردها و اصول مورد توجه طراحان سایت قرار بگیرد.

طراحی نقشه

همانطور که هر کاری نیاز به یک نقشه دارد، طراحی سایت اصولی نیز باید طبق نقشه انجام شود تا تمامی استانداردهای لازم رعایت شود. این طراحی نقشه توسط کارشناسان فنی و مدیران کسب و کار انجام می شود.

طراحی رابط کاربری

این مرحله جزو اولین مراحل شروع کار فنی است باید خیلی از نکات مهم فنی و حتی روانشناسی در آن مورد بررسی قرار بگیرد. به طور مثال استفاده از یک رنگ شاخص که تداعی کننده برند شما است در طراحی رابط کاربری بسیار مهم است و تاثیر مثبت روانی در کاربران دارد. البته موضوع مهم دیگری که در طراحی رابط کاربری اهمیت دارد، بحث تجربه کاربری است که تمامی صفحات و بخش های سایت به گونه ای باید قرار بگیرند که کاربران بتوانند به هدف خود از وارد شدن به سایت برسند. ممکن است این هدف خرید محصول باشد یا صرفا مطالعه یک مطلب. مثلا برای یک سایت خبری با تجربه کاربری خوب این نکته مهم است که فونت و اندازه نوشته ها طوری باشد که خوانندگان از متن طولانی خسته نباشند و زمان بیشتری را در سایت بگذرانند که امتیاز مثبتی محسوب می شود.

طراحی رابط کاربری توسط طراحان با تجربه

کد نویسی

طراحی سایت به وسیله کد نویسی انجام می شود و نیاز به دانش فنی در حوزه کامپیوتر و اینترنت دارد. بعد از آنکه طراح سایت، طرح رابط کاربری را در اختیار برنامه نویس قرار می دهد تا با استفاده از تکنولوژی های روز طراحی سایت طرح های تایید شده را تبدیل به سایت آنلاین کند.

سیستم مدیریت محتوا

به قول بیل گیتس: "محتوا پادشاه است". چه شما سایت فروشگاهی داشته باشید، چه شرکتی یا هر سایت دیگری لازم است تا در حوزه کاری خودتان تولید محتوا کنید. این کار موجب می شود تا سایت شما در موتور جستجو گوگل رتبه خوبی بدست آورد و به اصطلاح "سئو" شود. البته که سئو کردن خود یک تخصص است و متخصصین سئو پایدار سامانه با پروژه های متعددی که در سالهای اخیر داشته اند تجربه بسیار خوبی در این حوزه کسب کرده اند و می توانند سایت های شما را به رتبه خوبی برسانند.

طراحی سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو

بحث طراحی سایت ریسپانسیو آنقدر اهمیت دارد که از بخش اصول سئو جدا کردیم و تبدیل به یک بخش مجزا کردیم. اهمیت این بخش از طراحی سایت زمانی بالا رفت که موبایل های هوشمند اکثریت بازار را تصاحب کردند و استفاده از آنها بسیار محبوب شد. طراحی سایت باید به گونه ای باشد که اگر کاربری با هر وسیله ای وارد سایت شد بتواند تمامی بخش ها را متناسب و زیبا ببیند. متاسفانه هنوز هم خیلی از سایت ها هستند که در دسکتاپ به خوبی نمایش داده می شوند اما در موبایل ظاهر جالبی ندارند و بر روی تجربه کاربری تاثیر نامناسبی می گذارند.

پشتیبانی تمام وقت

متخصصین با تجربه در حوزه وب معتقد هستند که وب سایت به دو مرحله توسعه و نگهداری تقسیم می شود. عموما شرکت های طراحی سایت که توسعه وب سایت تخصص اصلی آنهاست، خدمات پشتیبانی طولانی مدت را نیز ارائه می دهند که یک پیشنهاد فوق العاده برای صاحبین کسب و کار محسوب می شود. زیرا پشتیبانی سایت توسط تیمی انجام می شود که خودشان توسعه سایت را بر عهده داشتند. این یعنی در صورت بروز مشکلات فنی می توانند با توجه به آشنایی که دارند تمامی آن را حل کنند.

تولید محتوا و سئو

همانطور که گفتیم هدف از طراحی سایت هدایت کردن مشتریان آنلاین به سمت محصولات و خدمات خودمان است. اما آیا صرفا داشتن یک وب سایت می تواند این کار را برای ما انجام دهد؟ این کار از لحاظ فنی غیر ممکن است. با تولید محتوا و رعایت نکات سئو می توانید سایت خود را به رتبه های بالای سئو برسانید و در نتیجه مشتریان همان چیزی را که به دنبالش بودید را به شما می دهند.

سئو باعث بهبود رتبه سایت در موتور جستجو گوگل می شود

طراحی سایت رایگان، آرزو یا واقعیت؟

خیلی از کسب و کارهای تازه کار که سرمایه آنچنانی ندارند همیشه به دنبال طراحی سایت رایگان هستند تا بیزینس خود را با کمترین هزینه و زمان به صورت آنلاین در اختیار مردم قرار بدهند. اما در واقع رسیدن به این رویای زیبا خیلی هم کار راحتی نیست؛ اینکه یک شرکت طراحی سایت یا یک متخصص برای شما به صورت رایگان سایت طراحی کند کاملا بعید است. اما شما می توانید خودتان با کسب دانشی پایه در مورد وردپرس یک سایت برای خودتان پیاده سازی کنید، دقیقا همانطور که در ذهن دارید.

بهترین شرکت طراحی سایت چه ویژگی هایی دارد؟

با تمام این توصیفات قطع به یقین متوجه میزان اهمیت طراحی سایت برای کسب و کار خودتان شده‌اید و مرحله تصمیم گیری بزرگی رسیده اید که بهترین شرکت طراحی سایت چه ویژگی هایی دارد؟. فاکتورهای مختلفی برای انتخاب یک شرکت طراحی سایت وجود دارد که به طور مستقیم به خود شما بستگی دارد. امروزه شرکت های زیادی این کار را انجام می دهند اما هر کدام بازار هدف مشخصی دارند. بعضی از شرکت ها تمرکز خود را بر روی طراحی سایت فروشگاهی قرار داده‌اند و بعضی ها تخصص در طراحی سایت شرکتی دارند. همچنین شرکت هایی هستند که به دلیل برند معروف خودشان ارقام هنگفتی جهت طراحی سایت دریافت می کنند حتی با اینکه شاید کیفیت کاری آنها برابر باشد با شرکت هایی که رقم کمتری دریافت می کنند. از این رو با توجه به بودجه ای که شما در نظر گرفته اید می توانید شرکت طراحی سایت مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
محسن صالحی

درود، محسن هستم و وظیفه بهینه سازی موتور جستجو گوگل یا به قول حرفه‌ای های جمع، SEO بر عهده من و همکارانم است. تجربه‌ای نه چندان زیاد در توسعه سمت Front سایت و دستی هم بر قلم دارم. تلاش من بر به‌روز بودن اطلاعتم تو این حوزه پر رقابت هست.

نظرات کاربران

لوازم جانبی ویوو

ممنونم از بابت مطالب خوب و مفیدتون

۱۴۰۲/۵/۳

دیدگاه شما

ثبت