seo
زمان مطالعه 6 دقیقه
30 مهر 1396
نویسنده پایدار سامانه
تعداد کامنت 29

سئو چیست و چرا باید سایتمان را سئو کنیم

قبل از اینکه با مفهوم سئو آشنا شوید و بدانید اصلا تعریف سئو چیست ؟ ابتدا این پادکست را گوش دهید تا در اول قدم با اصول سئو آشنا شوید.

سئو و بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو

شاید بتوان گفت که تقریبا همه افرادی که با وب آشنایی هر چند کمی دارند، حداقل برای یک بار هم که شده واژه سئو SEO را شنیده اند. اهمیت این موضوع از آنجا ناشی می شود که اکثر مردم برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود، از موتورهای جستجو مثل گوگل استفاده می کنند، پس بعنوان مثال، گوگل یک موتور جستجو می باشد، یعنی محلی که شما برای جستجوی عبارت یا خرید یک محصول و … به آن مراجعه می کنید و موتور جستجوی گوگل در کمترین زمان مطالب مرتبط با جستجوی شما را از بین میلیونها سایت به شما نمایش می دهد.

در این مقاله برای فهم بیشتر برخی از شما کاربران که ممکن است درباره سئو اطلاعات زیادی ندارید، به جای واژه “موتور جستجو” ، از واژه “گوگل” که بزرگترین موتور جستجو در دنیاست استفاده میکنیم.

SEO مخفف چیست؟

کلمه SEO که مخفف Search Engine Optimization است، به معنی بهینه سازی موتور جستجو می باشد.

زمانی که شما در گوگل به دنبال یک موضوع خاص می گردید مشاهده می کنید که برخی از وب سایتها در صفحات اولیه نمایش داده می شوند و رتبه بعضی دیگر در صفحات دوم و سوم و… قرار می گیرند پس وب سایت هایی که در صفحه اول گوگل نمایش داده شده است یعنی اینکه گوگل از این وب سایتها بیشتر خوشش می آید و برای آنها امتیاز و رتبه بالاتری نسبت به بقیه سایتها که در صفحات دورتر هستند قائل است و به بیانی دیگر این سایتها که در رتبه بالاتری قرار گرفته اند برای گوگل بهینه تر بوده اند.

حالا باید علت این تفاوت را پیدا کنیم که چرا گوگل از این سایتها بیشتر خوشش می آید و رتبه بالاتری را به آنها می دهد؟ آن سایت ها چه تفاوتی با دیگر سایتها داشته و دارای چه مزیتی می باشد که جزو سوگلی های گوگل می باشند؟

پس از بررسی این وب سایتهای به اصطلاح سوگلی گوگل، خواهیم دید که اولا با الگوریتم گوگل تطابق بیشتری دارند و دوما آنها هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ محتوایی، هم از لحاظ گرافیک و هم از لحاظ رابط کاربری، هم از لحاظ کیفیت محتوا و هم از لحاظ تعداد کاراکتر های موجود در صفحات و هم از لحاظ خیلی دیگر از شاخص ها و آیتم ها که درباره آنها صحبت خواهیم کرد برتری دارند و به نوعی متفاوت هستند.

پس ما باید با استفاده از ابزارهای مربوطه روی وب سایتمان عملیات و شاید تغییراتی را انجام دهیم که سایت ما نیز مشابه این سایتها شده و گوگل سایت ما را هم در رتبه های بالاتر یا همان سوگلی هایش قرار دهد.

تعریف سئو (SEO)

به مجموعه ای از فعالیت ها، عملیات و استاندارد سازی هایی که با هدف نزدیک کردن سایت با الگوریتم گوگل و ارتقای رتبه سایت مان در موتورهای جستجو(مثل گوگل) انجام می دهیم را سئو یا همان SEO می گویند. به بیانی دیگر مفهوم سئو یعنی تولید کردن صفحات وبی که برای موتورهای جستجو جالب و فریبنده هستند. بهینه سازی صفحات وب این است که شما در نتایج موتورهای جستجو مانند گوگل، بالاترین رتبه یا بیشترین امتیاز را داشته باشید.

به این نکته نیز دقت کنید که برای داشتن ترافیک بالا از طرف موتورهای جستجو، این مسأله الزامی است که سایت شما در صفحه اول نتایج جستجو قرار گیرد.

فرایند سئو در پایدار سامانه
فرایند سئو در پایدار سامانه

تاثیر لینک سازی داخلی و خارجی بر سئو

پیشنهاد میکنیم برای درک تاثیر لینک سازی داخلی و بک لینک برای ارتقای رتبه در گوگل و همینطور موضوعاتی پیرامون link juice و انواع لینک و اینکه چه تعداد لینک و یا بک لینک باید داشته باشیم مقاله همه چیز مربوط به لینک سازی را بخوانید.

بازاریابی سئو چیست

ابتدا ببینیم تعریف بازاریابی دیجیتال چیست و سپس به بازاریابی سئو چیست می پردازیم. منظور از بازاریابی دیجیتال یعنی انجام کلیه فعالیت های بازازیابی  با استفاده از ابزارهای دیجیتال و اینترنت. با در نظر گرفتن این تعریف، ایمیل مارکتینگ، سئو، گوگل ادز یا گوگل ادوردز، تبلیغات بنری و کلیکی، تبلیغات نیتیو Native و ریتارگتینگ Retargeting و حتی پیامک و SMS نیز جزو بازاریابی دیجیتال محسوب می شود.

بازاریابی سئو چیست؟  همانطور که در تعریف بازاریابی اینترنتی اشاره کردیم، یکی از همان ابزارهای دیجیتال یا اینترنتی که جهت بازاریابی در فضای آنلاین استفاده می شود، سئو یا بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو است. بازاریابی سئو مزایای بسیار زیادی دارد، مانند:

 • صرفه جویی و کاهش هزینه های بازاریابی.
 • کمک و سرعت بخشیدن به فرایند برندسازی یا برند.
 • هدف قراردادن مشتری نهایی و کاربری که به دنبال محصول  شماست؟

سئو را از چه زمانی شروع کنیم؟

سئو و بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو یک فراینده پیوسته است که درست از لحظه قبل از طراحی وب سایت شروع می شود و تا هر زمانی که آن کسب و کار یا استارتاپ زنده است ادامه خواهد داشت.

وقتی صحبت از سئو و بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو می باشد خیلی ها بر این باور هستند که پس از اینکه برای کسب و کار خود یک وب سایت طراحی کردند حالا می بایست وب سایت طراحی شده را به یک سئو کار یا یک شرکتی که پروژه سئو انجام میدهند بسپارند و معمولا سئو را هم در کلمات کلیدی گذاشتن می شناسند و تصورشان بر این است که می بایست چند کلمه کلیدی به سئو کار بدهند و سایت خود را در عرض 1 تا 2 ماه در صفحه اول گوگل در کلمات کلیدی مورد نظر ببینند.

البته باید بگوییم که خیلی هم بیراهه فکر نمیکنند چون متاسفانه خیلی از شرکتهای طراحی سایت و سئو از این عدم آگاهی کارفرما ها و صاحبین وب سایت ها سوء استفاده کرده و از این طریق مبالغ سنگینی از کارفرما ها دریافت می کنند.

سئو تضمینی و ضمانت صفحه اول گوگل

اگر یک جستجوی ساده در اینترنت داشته باشید خواهید دید در بیشتر شرکت های طراحی سایت یا شرکت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ که سئو و بهینه سازی سایت نیز از فعالیت های کاریشان می باشد از عبارات مختلفی نظیر، عبارت “ما سئو تضمینی به شما ارائه می دهیم” و یا عبارتی مثل ” سفارش سئو تضمینی ” یا “صفحه اول گوگل تضمینی” و عبارات مشابهی را تحت عناوین مختلف به کار می برند درصورتی که ما در این مطلب می خواهیم این واقعیت را بازگو کنیم که:

 1. عبارت سئو تضمینی یک دروغ بزرگ است.
 2. انجام پروژه سئو اگر به صورت اصولی و حرفه ای آغاز شود، نقطه آغاز آن، از زمان قبل از طراحی سایت شروع می شود نه پس از اینکه وب سایت طراحی گردید.

تضمین رتبه و ضمانت جایگاه صفحه اول گوگل در قرارداد سئو از لحاظ حقوقی، فروش مال غیر محسوب میشود و این قرارداد سئو خلاف قانون می باشد.

طراحی سایت با زیرساخت سئو

برای تشریح این موضوع که عنوان کردیم (سئو سایت از زمان قبل از طراحی سایت شروع می شود) ابتدا باید منظورمان از طراحی سایت بر پایه سئو (SEO Base) را بازگو نماییم.

طراحی سایت بر پایه سئو چیست؟

طراحی سایت بر پایه سئو یا طراحی وب سایت سئو بیس (SEO Base) یعنی وب سایت شما از همان ابتدای کار، به نحوی برنامه نویسی و طراحی شود که اصول فنی سئو و زیرساخت های لازم را رعایت نماید.

بخش فنی سئو و سئو تکنیکال

در طراحی سایت و یا بهتر بگوییم برای شروع برنامه نویسی به منظور طراحی یک وب سایت، نحوه کدنویسی باید استاندارد و به صورت اصولی و از همه مهمتر بهینه انجام شود.

برای مثال به منظور اجرای یک دستور یا عملیات در یک وب سایت یا سامانه تحت وب، کدنویسی باید به نحوی انجام شود که تعداد رفت و برگشت به سمت سرور بهینه باشد یعنی با کمترین تعداد درخواست، بیشترین تعداد عملیات را انجام گردد، به بیانی دیگر تعداد رفت و برگشت ها به سمت سرور request ها بهینه سازی شود که همین موضوع به مهارت و تجربه برنامه نویس وابسته می باشد.

حجم تصاویری که هنگام طراحی سایت در صفحات مختلف وب سایت بکار برده می شود باید بهینه باشد یعنی طراح سایت باید حجم تصاویر را تا جایی که کیفیت آن حفظ می شود به حداقل برساند.

طراحی سایت نقطه شروع سئو

اگر بخواهیم کمی به عقب تر هم برگردیم شما باید حتی قبل از اینکه اقدام به طراحی سایت نمایید هدفتان را مشخص کنید یعنی باید این سوال را از خودتان بپرسید که انتظار دارید این وب سایت که طراحی شد چه خروجی به شما بدهد؟ برای رسیدن به هدفتان آیا استراتژی خاصی را دنبال می نمایید یا اینکه بدون برنامه پیش می روید؟ آیا بازاریابی اینترنتی را میشناسید؟ اگر می شناسید، هدف شما از باززاریابی اینترنتی چیست؟ آیا قصد دارید یک وب سایتی طراحی کنید که تنها چند محصول و خدمات خود را در آن نمایش دهید و یا هدفتان از ابتدا مشخص بوده و از همین شروع کار به فکر سئوی سایتتان هستید و در حال تدوین یک استراتژی می باشید.

مفهوم سئو
مفهوم سئو

طراحی سایت برای هر کسب و کاری حکم دفتر کار مجازی را دارد. وقتی شما یک وب سایت فروشگاهی برای کسب و کارتان راه اندازی می کنید به این معنی است که از دفتر کار یا فروشگاهتان یک شعبه در شلوغ ترین نقطه شهر راه انداری نمودید.
در فضای مجازی و اینترنت قوانین و مقرراتی حاکم است که به تناسب آن در فضای غیر مجازی نیز مقررات خاص خود را دارد. برای درک بهتر این مطلب یک مثالی میزنیم. فرض کنید شما در فکر راه اندازی یک فروشگاه و یا یک شرکت هستید.

اولین کاری که انجام میدهید چیست؟ بله، شاید عده ای از ابتدا اجاره یا خریدن یک دفتر اداری یا یک فروشگاه و مغازه در ذهنشان بیاید. ولی اگر بخواهیم اصولی و با برنامه ریزی پیش برویم قبل از همه اینها می بایست یک مدلسازی و طرح تجاری تدوین نماییم تا قبل از شروع کار همه جوانب را در نظر گرفته و تا چند سال آینده آن کسب و کار را پیش بینی و برای آن برنامه ریزی نماییم.

اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم که برای همه قابل فهم باشد اینطور مثال میزنیم:

شما برای تدوین یک بیزینس پلن باید ابتدا ببینید برای ایجاد کسب و کار مورد نظر نیاز به چه منابعی دارید. مثلاً مقدار سرمایه اولیه مورد نیاز؟ تعداد نیروی انسانی که برای آن باید در نظر گرفت و … در مرحله بعد می بایست هزینه هایی که برای داشتن این منابع در نظر گرفت را محاسبه نماییم برای مثال نیروی انسانی مورد نیازمان به صورت نفر ساعت است یا روز مزد یا حقوق ماهیانه؟ سخت افزار مورد نیاز ما چه مواردی است و هزینه تهیه آنها چه مبلغی است و … البته قسمت قابل توجهی از این موارد پس از تعریف تسک ها و ریز کردن فعالیت های اجرای طرح بدست می آید که چون بحث اصلی ما این مورد نیست خیلی به جزئیات آن نمی پردازیم.

از بحث اصلی دور نشویم، علم بهینه سازی موتور جستجو یا همان سئو (SEO) درباره روشهای فنی مانند عنوان صفحه مناسب، تگ ها و متا تگ ها ، انتخاب کلمات کلیدی و عبارات کلیدی و توضیحات مناسب سایت و کلاً تولید محتوایی که موتورهای جستجو دوست دارند، اشاره می کند.


مفهوم سئو کلاه سیاه و کلاه سفید چیست؟


یکی از مواردی که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، جلب اعتماد موتور جستجو به سایت شما می باشد.

برای مثال شرکت گوگل یک سری استاندارد هایی برای موتور جستجوی گوگل تدوین نموده که اگر وب سایت شما هر اندازه نزدیکتر به استاندارد های معرفی شده از طرف گوگل باشد، اعتماد گوگل نسبت به وب سایت شما و در پی آن امتیاز وب سایت شما نسبت به رقبا افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است که این استاندارد ها همه ساله در بازه های مشخصی از سال آپدیت یا بروز رسانی شده و توسط گوگل منتشر می شود که وب سایت شما نیز می بایست دائماً با این استانداردها تطبیق داده شده و مواردی که تغییر نموده ویا اضافه شده است در سایت شما لحاظ گردد. البته ابزارهایی وجود دارد که این اختلافات را به شما گزارش داده و شما را در صدد مواردی که شامل تغییر شده است راهنمایی می کند.

چرا SEO مهم است؟!

چرا بهینه سازی برای موتورهای جستجو مفید می باشد. موارد ذیل برخی از دلایل این موضوع می باشند: برتر بودن در نتایج جستجو مشتری های زیادی را به دیدار از وب سایت شما دعوت می کند. ۸۷ در صد تمام بینندگان شما از یک صفحه یک وضعیت دارند. ۹۱ در صد از کاربران اینترنت از موتورهای جستجو استفاده می کنند.

طبق آخرین تحقیقات بیش از ۲۵۰ میلیون جستجو در روز در کشور انگلیس انجام می گیرد. ۷۳ در صد معاملات آنلاین به وسیله موتورهای جستجو آغاز می شود. ۵.۳ بیلیون از وب سایت با هم بر سر رقابت پول هستند، اما واقعیت این این است که فقط کسرهای از یک درصد به صفحه اول گوگل می رسند. درباره آیتم های تاثیر گذار در قیمت سئو و به طور کلی هزینه سئوی سایت را نیز در بخش بلاگ سایت میتوانید بخوانید.

 

what is Search Engine Optimization

سئو چیست؟
تاریخ انتشار : بیستم آبان 1396
تاریخ بروزرسانی و ویرایش مقاله: ۹۸/۰۹/۲۸

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

29 نظر برای «سئو چیست و چرا باید سایتمان را سئو کنیم»

 • مقاله ی آموزنده ای بود اما جا دارد مقالات تخصصی تری در زمینه ی سئو و آموزش های این زمینه ارائه شود تا مخاطب از تکراری بودن موضوعات خسته نشوند،الان در همه ی سایت ها در مورد بدیهات مقالاتی نوشته می شود اما سایت های پیشتاز در موارد تخصصی مقالاتی می نویسند و آن ها هستند که جریان ساز هستند.
  موفق تر باشید

  • باعرض سلام
   با تشکر از مطالعه این مقاله و همچنین نظر بسیار صحیح جنابعالی
   قطعا همینطوره، لذا این موضوع لحاظ خواهد شد و از هفته آینده مقالات تخصصی در زمینه سئو ارائه می شود

  • با سلام
   فید یا خوراک در واقع نسخه ای متنی و قابل فهم از لیست یا محتوای اخبار و مقالات یک سایت برای خبر خوان ها هست که بدون مراجعه به سایت میتونن مطالب سایت را پیگیری کنند.
   ارتباطش با سئو هم میتونه هم بازدید بیشتری برای سایت درست کنه از بابت اینکه مقاله های جدید شما توسط اشخاص یا سایت های دیگه به نمایش گذاشته میشن و هم اینکه هر فید برای موتور های جستجو گر مثل گوگل میتونه مشابه یک نقشه سایت یا سایت مپ عمل کنه و به خزنده ها کمک کنه که به صفحات بیشتری از وب سایت شما دسترسی داشته باشن
   احتمالا در لیست مقالات مرتبط با این مقاله در مورد فید نوشته شده که گوگل شما را به این صفحه هدایت کرده
   ممنون از اینکه مقاله را مطالعه فرمودید

 • آموزش زبان انگلیسی :

  در مورد سئو چیست و اصلا تعریف سئو خیلی عالی بود مقالتون ممنون که مطالب خوبی دارید.
  اگر در مورد تکنیک های سئو یا ترفندهای سئو هم مطلب بزارید عالی میشه من پیگیرم
  در ضمن با ما خیلی راحت زبان بیاموزید
  آموزش زبان انگلیسی

 • مقاله های زیادی در مورد سئو و دقیقا با همین عنوان سئو چیست نوشتن من خیلی هاشون رو خوندم و واقعا ممنونم بابت توضیحات جامع و متن روانتون، هرکس این مقاله رو بخونه با معنی و مفهوم سئو آشنا میشه، خواستم فقط تشکر کنم و خسته نباشید بگم، حتما دوباره به این سایت میام و مطالبش رو دنبال میکنم، موفق باشید

 • مطالب شما در مورد سئو بسیار زیبا و قابل فهم بود میشه قیمت و هزینه انجام سئو سایت رو بفرستید واسم توی سایت قیمت ندیدم اما توضیحاتی که خوندم جذبم کرد امیدوارم تعرفه ها سنگین نباشه من داخل سایت هم فرم پر کردم گفتم پیام هم بدم تشکر کنم

  • ممنون از لطفی که دارید. برای سئو یک قرارداد ۳ ماهه داریم که کلیه عملیات فنی و محتوایی که قراره روی وب سایت شما انجام بشه رو در قرارداد پیوست میکنیم و یک گزارش اولیه از وضعیت سئوی سایتتون به شما میدیم که بدونید جایگاه فعلی سایتتون کجاست و ما شما رو به کجا میرسونیم بعد از ۳ ماه، هر ماه هم در پایان هر ۳۰ روز یک گزارش از فعالیتهای انجام شده سئو سایتتون ارائه میشه و با گزارش اولیه مقایسه میکنیم. برای سفارش سئو سایت با شماره های شرکت تماس بفرمایید:
   ۰۲۱۴۴۲۹۶۸۵۵
   ۰۲۱۴۴۲۹۶۸۷۶

 • واقعا زنده باد که انقدر ساده سئو رو تعریف کردید چون من درباره سئو چند تا مقاله رو خوندم ولی تا نصفه ها رهاش کردم چون واقعا چیزی سر در نیاوردم ولی شما با بیان روان و مفهومی تون با این قلم شاهکار سئو رو تعریف کردید و دقیقا علت اصلی تمایل سایت ها به سئو رو جا انداختید توصیه میکنم حتما این مقاله رو دوستان تا انتها بخونن. خدا قوت

 • با تشکر ویژه از مدیریت و نویسندگان سایت بابت ارائه مطالب کاربردی و مفید،
  من چندتا سئوکار فوق العاده توی سایت خدمات یاب دیدم که کارشون حرف نداره…

 • سلام
  من شنیدم برای سئو کردن یک صفحه خاص در سایت، در مورد موضوع لینک بیلدینگ اگر تو یک صفحه ای بخوایم لینک سازی کنیم نباید بیشتر از ۳ تا لینک بدیم. میخوام بدونم نظر شما چیه؟ ۳تا لینک تو یک صفحه خوبه یا باید بیشتر بدیم. خواهش میکنم جواب بدید.

  • سلام به شما دوست عزیز
   در مورد این موضوع که فرمودید بیشتر از
   سه تا لینک در یک صفحه خوبه یا خیر پیشنهاد میکنم مفهوم link juice رو مطالعه بفرمایید، یک توضیح مختصری عرض میکنم امیدوارم جواب سوالتون رو بگیرید.
   هیچ قطعیت و یا قانون خاصی برای
   این موضوع و خیلی موضوعات مشابه
   در سئو وجود نداره و هیچ ارگان یا
   شخص نمیتونه به قطع بگه برای مثال
   تعداد کلمات کلیدی استفاده شده در یک صفحه از سایت باید ایکس عدد باشه
   و یا تعداد لینکی که تو یک صفحه باید
   بگذاریم باید ایکس تا باشه یا از ایکس تا
   بیشتر یا کمتر نباشه.
   قطعا در یک صفحه تعداد لینکها بهتره که نسبت به حجم محتوا از یک تعدادی بیشتر نباشه چون هر چقدر تعداد لینکها بیشتر بشه اعتبار اونها کاهش پیدا میکنه یا به بیانی اعتبار بین اون تعداد لینک پخش میشه ولی باید حجم محتوا رو نیز در نظر گرفت.
   یک مثال:
   شما محتوایی دارید در یک صفحه که پانصد کلمه میشه لذا به نظر میرسه احتمالا تعداد سه تا لینک میتونه مناسب باشه ولی ممکنه یک
   صفحه ای باشه که محتوای اون دوهزار
   کلمه هست پس تعداد شش لینک هم برای
   اون ممکنه مناسب یا حتی کم باشه. پس
   باید دقت کرد تعداد لینکها در یک صفحه بیش
   از اندازه نباشه و در لینک سازی زیاده روی نشه بجز زمانی که دیگه مجبور هستید باید لینکهایی رو داشته باشید که در این موارد خاص هیچ منعی نیست و مشکلی پیش نمیاد.
   تیجه گیری: در حال حاضر بهترین و موثر ترین کار برای ارتقای سئوی سایت و بهینه سازی سایت در موتور جستجوی گوگل اینه که خودتون رو جای کاربر ها بگذارید. در مورد کیفیت تولید محتوای سایت، وقتی در حال تولید محتوا هستید تصور کنید اگر شما بعنوان یک کاربر این محتوا رو مطالعه کنید آیا لذت بخش و یا مفید و کاربردی هست یا خیر؟ در مورد تکرار کلمات کلیدی نیز به همین شکل خودتون رو بگذارید جای کاربری که متن رو مطالعه میکنه آیا از تکرار کلمات خسته می شوید و آزار دهنده هست یا خیر؟ در حال حاضر در یک کلام میشه گفت الگوریتم گوگل بر اساس برآورده شدن نیاز کاربران و جستجو کننده ها طراحی و در حال بروز رسانی و ارتقا می باشد پس بهترین کار برای پیشترفت در سئو، رضایت کاربران است و موثر ترین راه برای ایجاد بک لینک چیزی نیست جز ” تولید محتوای با کیفیت ” .
   توصیه میکنم حتما مقاله تکنیک ها و روش های تولید محتوای باکیفیت رو در لینک زیر مطالعه بفرمایید:
   https://paydarsamane.com/blog/?p=2528

 • سلام
  سپاس از این مطلبی نوشتید واقعا مفهوم سئو رو خیلی ساده بیان کردید و حتی تعریف سئو رو هم از بهترین تعاردیفه که در سایت های مخنلف نوشته شده ولی مبهم اکثرشون هست.

 • سلام
  تولید محتوا سئو شده چیه؟ چطور باید یک مقاله رو که مینویسیم سئو کنیم و از کجا باید بدونیم روی چه کلمات کلیدی کار کنیم که تعداد سرچش تو گوگل بالا باشه. ممنون از شما

 • سلام.
  منبع معتبری برای استانداردهای سئو وجود داره؟ که خود گوگل منتشر کرده باشه؟ کجا میتونم دسترسی داشته باشم؟ قطعا الگوریتم های گوگل یک داکیومنتی چیزی باید داشته باشه که کل دنیا رو درگیر خودش کرده. من سرچ کردم تو خود گوگل، به جایی نرسیدم. ممنون میشم بفرمایید و من رو از سر درگمی خارج کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.