وبلاگ

پورتال با کاربری آسان

پورتال با کاربری آسان

در این مقاله به مهمترین نکاتی که می بایست در طراحی پورتا ها به آنها توجه ویژه ای شود اشاره میکنیم. اگر قصد طراحی یا توسعه پورتال برای شرکت یا سازمان خود دارید حتما این مطلب را از دست ندهید

ابتدا قبل از اینکه درباره خصوصیات و ویژگی های پورتال صحبت کنیم می‌خواهیم با یک مثال ساده و کاربردی خصوصیات یک پورتال خوب و حرفه ای را شرح دهیم.

یک تعریف خیلی ساده از پورتال با کاربری آسان

یک پورتال با کاربری آسان به سامانه ای از جنس صفحات وب گفته میشود که کاربران در در هر سطح(از کاربران عمومی مانند کارمندان یک سازمان، بیمه شدگان، شهروندان و… گرفته تا دانشجویان، اعضای هیئت علمی، مسئولین و ..‌. ) بتوانند از سرویس ها و خدمات قابل ارائه آن استفاده نمایند. مانند افرادی که هر ماه در پورتال تامین اجتماعی روزهای کارکرد و حقوق و دستمزد و سوابق کاری خود را ثبت میکنند و اصطلاحا برای خود، بیمه خویش فرما رد میکنند و یا افراد جامعه که در پورتال دولت برای دریافت یارانه، مشخصات و اطلاعاتی را در پورتال مربوطه ثبت میکنند. و یا دانشجویان تا سطح دکترا که برای انتخاب واحد یا رشته، به پورتال دانشگاهی یا سازمان سنجش رجوع کرده و از آن خدمات خاص خودشان را دریافت میکنند.

چرا این مثال را زدیم؟ چون این موضوع را درک کنید که در طراحی پورتال می بایست با توجه به نوع کاربری و مخاطبان آن، تجربه کاربری متناسب با سطح افراد را در نظر بگیریم. همانطور که در مثالهای بالا فهمیدید پورتال دولت برای درخواست یارانه یا پورتال تامین اجتماعی به گونه ای طراحی شده است که همه سطح از افراد میتوانند به راحتی و آسان با آن کار کنند و از خدمات آن استفاده نمایند. پس یک ویژگی بسیار مهم، طراحی پورتال با کاربری آسان می باشد.

حالا مثالی هم از ماهیت پورتال و تفاوت آن با نرم افزارهای لوکال میزنیم. فرض کنید در کامپیوتر شخصی تان نرم افزاری خاص نصب کردید، زمانی که میخواهید از نرم افزار خود استفاده نمایید روی آیکون فایل اجرایی آن کلیک کرده و اصطلاحا پس از کلیک، نرم افزار اجرا می شود، یعنی دیتا های آن به واحد پردازش سیستم شما ارسال شده و نتایج آن در صفحه نمایش سیستمتان نشان داده می شود، اما در نرم افزارهای تحت وب کمی متفاوت است.

در نرم افزارهای تحت وب، پردازش های مربوطه بر روی سیستم شما انجام نمی شود بلکه شما یک درخواست به سیستم ارائه دهنده خدمات (سرور) ارسال می کنید، سیستم ارائه دهنده خدمات (سرور) بر روی بستر اینترنت قرار دارد و تحت وب است، سپس در سرور پردازش های لازم انجام داده می شود و نتایج را برای شما را ارسال می نماید. این مثال را زدیم تا یکی از تفاوت های نرم افزازهای محلی یا Local با پورتال ها و سامانه های تحت وب را درک نمایید. چون موضوع این مقاله تعریف پورتال و سامانه های تحت وب نیست به تعاریف و مفهوم پورتال نمیپردازیم و شما میتوانید برای آگاهی بیشتر، به صفحه طراحی سامانه و پورتال مراجعه نمایید.

یک ویژگی مهم در طراحی پورتال

اگر با مفهوم و تعریف پورتال و سامانه های تحت وب آشنا شدید حالا به ویژگی های طراحی یک پورتال خوب و حرفه ای میپردازیم.

یکی از ویژگی های مهم و ضروری یک پورتال سازمانی، کاربری آسان آن می باشد. یعنی چه؟ یک پورتال با کاربری آسان یعنی هر فرد و کاربری که قصد ورود به این پورتال ( پورتال دولتی، پورتال های سازمانی، پورتال اداری و …) را دارد از لحظه لاگین شدن در پورتال تا زمانی که در حال انجام عملیاتی مثل ثبت نام، تکمیل اطلاعات و … بتواند به راحتی و بدون هیچ پیچیدگی به هدف مورد نظرش برسد.

اهمیت کاربری آسان در پورتال های سازمانی

تصور کنید برای ثبت نام در کنکور و یا انتخاب واحد در دانشگاه میخواهید وارد پورتال دانشگاهی و یا پورتال سازمان سنجش شوید. اگر یادتان باشد اوایل راه اندازی پورتال سازمان سنجش همزمان با ثبت نام از طریق پورتال، به صورت سنتی و از طریق برگه و پست نیز عملیات ثبت نام صورت میگرفت چرا که احتمال آن وجود داشت که پورتال دارای باگ و یا نقص هایی باشد که این کار منطقی بنظر می رسد. اما پورتال اولیه با طراحی پورتال جدید سازمان سنجش خیلی متفاوت می باشد. در آن زمان به علت پیچیدگی هایی که پورتال داشت یک راهنمای ۲۰ صفحه ای به صورت یک فایل pdf در اختیار کاربران قرار میگرفت که گام به گام طریقه ثبت نام را در آن آموزش داده بود ولی پورتال های امروزی بعلت اهمیت کاربری آسان در طراحی پورتال، یوزر فرندلی و کاربر پسند طراحی می شود که با یک آموزش ۱ صفحه ای میتوان عملیات مورد نظر را انجام داد.

نقش UI در پورتال با کاربری آسان

طراحی رابط کاربری یا همان User Interface در طراحی پورتال می بایست به نوعی ساده باشد و از بکار بردن انیمیشن و تصاویر و ظاهر پر رنگ و لعاب و شلوغ تا حدی که ممکن است پرهیز شود چراکه ماهیت طراحی پورتال به منظور دنبال کردن یک فرایند مانند فرایند ثبت نام، ثبت فعالیتها، ارزیابی، شرکت در مناقصات و … می باشد. اگر میخواهید درباره UI بیشتر بدانید مقاله UI چیست را بخوانید.مقاله UI چیست را بخوانید.

در طراحی پورتال به جای توجه ویژه به UI، می بایست به تجربه کاربری یا همان UX اهمیت بیشتری داد و بیشتر انرژی طراح و برنامه نویس پورتال باید روی آسان بودن کاربری باشد نه ظاهر زیبا و دلنواز آن.

نقش UX در پورتال با کاربری آسان

همانطور که گفتیم تجربه کاربری یا همان User Experiance در طراحی پورتال با کاربری ساده نقش مهمی دارد. اگر میخواهید درباره UX یا تجربه کاربری بیشتر بدانید توصیه میکنیم مقاله UX چیست را بخوانید.مقاله UX چیست را بخوانید.

برای اینکه منظورمان را از UX در طراحی پورتال برسانیم یک مثال میزنیم: فرض کنید وارد پورتال یک سازمان یا شرکتی شده اید. قرار است در پورتال مربوطه ثبت نام کرده و یک فرایند ثبت نام شامل تکمیل پروفایل و مشخصات فردی، آپلود مدارک درخواستی، احراز هویت از طریق وب سرویس متصل به پورتال مثل تایید شماره تلفن و در آخر متصل شدن به درگاه بانکی و پرداخت هزینه مربوط به فرایند را انجام دهید.

تصور کنید شما بعنوان یک فرد عادی میخواهید در این پورتال ثبت نام کنید. طبیعیست که ابتدا از شما در مرحله ابتدایی مشخصات فردی مثل نام و تلفن و ایمیل دریافت کند. حالا برای اجرای همین عملیات، ممکن است شما با دو مدل UX در پورتال مواجه شوید:

حالت اول اینکه یک پاپاپ در صفحه اول باز شود و از شما بخواهد که این مشخصات را در قالب یک فرم تکمیل کنید و سپس در آخر روی آیکون ارسال درخواست کلیک کنید و یک پیغام به شما نمایش دهد که مشخصات ارسالی با موفقیت ارسال گردید از شما سپاسگذاریم.

حالت دوم هم به اینصورت باشد که وقتی وارد پورتال می شوید باید در محیط پورتال دنبال گزینه ثبت نام بگردید تا با تکمیل کردن آن، اطلاعات خواسته شده را ثبت نمایید. حالا ممکن است این آیکن در منو یا زیر منو باشد و یا در فوتر پورتال بوده و یا در قسمتی از صفحات داخلی آن باشد. به هر حال همانطور که متوجه شدید شما باید درگیر پیدا کردن یک بخش به اسم ثبت نام شوید در حالی که در حالت اول در کمترین زمان ممکن فرم ثبت نام برای شما باز شده و از شما میخواهد آنرا تکمیل کنید و پس از تکمیل و کلیک بر دکمه ارسال نیز مهم است که به شما پیغامی مبنی بر تایید ارسال اطلاعات نشان دهد یا خیر.

قطعا با خواندن این مثال منظورمان از UX پورتال را متوجه شدید و اهمیت آنرا درک کردید که طراحی پورتال با کاربری آسان جقدر میتواند روی رفتار کاربر شما اثرگذار باشد.

به این مطلب امتیاز دهید
[ تعداد: 1 میانگین: 5 %]

ارائه دهنده خدمات طراحی سایت، طراحی فروشگاه اینترنتی، بهینه سازی سایت و سئو، سامانه های تحت وب، توسعه و تولید نرم افزار، پورتال و اتوماسیون و نرم افزارهای مالی و حسابداری

۱ نظر