شرکت طراحی سایتوبلاگراه اندازی سایتنقشه سایت یا سایت مپ (sitemap) چیست
نقشه سایت یا سایت مپ (sitemap) چیست

نقشه سایت یا سایت مپ (sitemap) چیست

بدون شک، موتورهای جستجو به طور روزافزونی در خزیدن و ایندکس کردن میلیون ها و تریلیون ها محتوا از وب سایت ها مشغول هستن

سایت مپ چیست؟

بدون شک، موتورهای جستجو به طور روزافزونی در خزیدن و ایندکس کردن میلیون‌ها و تریلیون‌ها محتوا از وب سایت‌ها مشغول هستند. با این وجود، منتظر ماندن برای اینکه سایت شما نیز توسط گوگل کشف و یا مورد بازبینی قرار گیرد نیاز به صبر زیادی دارد که با سایت مپ یا نقشه سایت میتوان این زمان را کاهش داد. قبل از اینکه به تعریف سایت مپ بپردازیم حتما پادکست زیر را گوش دهید تا به طور مفهو‌می‌درک کنید نقشه سایت چیست و چه کاربردی دارد.

در بین این شلوغی از تولید و انتشار محتوا توسط این همه سایت، اگر سایت شما نیز مطالب دلخواه خود مانند مقاله یا خبر یا حتی محتوای چند رسانه ای مانند عکس یا فیلم را منتشر کند چه اتفاقی ‌می‌افتد؟ حتی پس از بهبود یافتن سایت شما در نتایج جستجو در مقاله‌های پیشین، برای کشف مطالب جدید سایت شما باز هم گوگلی که همه چیز را پیدا میکند نیاز به زمان دارد تا محتوای جدید را کشف و ضبط نماید. اینجاست که نقشه سایت یا sitemap برای نجات ‌می‌آید!

هنگا‌می‌که ما در مورد نقشه سایت صحبت ‌می‌کنیم، اکثر مردم در مورد یک صفحه وب با لینک‌ها در آن فکر ‌می‌کنند. بله، نقشه سایت صفحه است که تما‌می‌صفحات وب سایت شما در آن لینک شده است. این تعریف درست است و چنین نقشه سایتی وجود دارد! با این وجود نوع دیگری از نقشه سایت نیز وجود دارد که خیلی مفیدتر و کامل تر است و بجز لینک خالی از صفحات اطلاعات دیگری را در اختیار موتور‌های جستجوگر قرار میدهد.

XML Sitemap

مزایای استفاده از نقشه سایت XML چیست؟ آیا انواع دیگری از نقشه وب سایت وجود دارد؟ چگونه XML Sitemap ایجاد ‌می‌شود؟ همراه باشید تا متوجه شوید.

انواع نقشه سایت

به طور کلی ‌می‌توان نقشه سایت را به دو بخش کلی تقسیم نمود که به اختصار هر کدام را توضیح خواهیم داد.

  • سایت مپ HTML Sitemaps
  • سایت مپ XML Sitemaps

HTML Sitemaps

اینها نقشه‌های سنتی ای هستند که بازدیدکنندگان میتوانند برای پیمایش و بازدید از صفحات مختلف در وب سایت از این صفحه استفاده کنند. آنها معمولا در یک صفحه جداگانه ای طراحی ‌می‌گردند. ایجاد و ساخت نقشه‌های HTML بسیار آسان است زیرا آنها اساسا صفحات وب ساده‌ای هستند که با آن ساختار کلی وب سایت را با استفاده از لینک‌ها به همه صفحات وب سایت به نمایش ‌می‌گذارند.

اگر چه که آنها با HTML ساخته ‌می‌شوند، اما ‌می‌توانیم مقداری CSS هم بعنوان ادویه به آن اضافه کنیم برای اینکه تجربه کاربری (UX) بهتری به کاربران خود ارائه نمائیم. اگر شما ایده‌ای برای این کار ندارید ‌می‌توانید از وب سایت‌هایی که برای این ساخته شده اند و این کار را به خوبی برای شما انجام ‌می‌دهند و نقشه‌های سایت اچ تی ام ال زیبایی برای شما طراحی ‌می‌کنند، استفاده نمائید. سایت‌هایی بسیاری وجود دارند که لینک سایت شما را میگیرند و HTML ساده و زیبایی به شما تحویل ‌می‌دهند.

علاوه بر مزایای آشکار این نوع نقشه سایت، نقشه‌های HTML سایت همچنین ‌می‌توانند بر سئو سایت نیز تاثیر گذار باشند.


سئو چیست؟ | تعریف سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

اگر خزنده‌ها بتوانند به راحتی لینک آن را پیدا کنند، آنها ‌می‌توانند یک تصویر و دید کلی از وب سایت شما داشته باشند. پس فراموش نکنید اگه صفحه‌هایی اضافه و یا حذف کردید، نقشه سایت خود را نیز برروز نگه دارید. (احتمالا مجبور خواهید بود که این کار را بصورت دستی انجام دهید)

اگر طراحی سایت شرکتی یا فروشگاهی شما به این امکانات مجهز نشده باشد و داینامیک این نقشه را ایجاد نکند شما باید به ازای تک تک صفحه‌هایی که از محصولات فروشگاه و یا خدمات شرکت که دارید، آدرس صفحه‌های مورد نظر را وارد نمائید و نقشه سایت خود را کامل کنید.

انواع نقشه سایت

XML Sitemaps

نقشه‌های سایت XML فقط برای موتور‌های جستجو قابل استفاده هستند. همه ی بزرگترین موتور‌های جستجوگر (مانند گوگل، بینگ، یاهو) برای خزیدن در وبسایت از نقشه سایت ایکس ام ال استفاده ‌می‌کنند و محتوای سایت را پردازش میکنند. سایت‌های بسیاری طراحی شده اند که به شما کمک کنند و این نوع نقشه سایت را بصورت خودکار برای شما تولید ‌می‌کنند. در اینجا ‌می‌توانید لیست کاملی از این ابزار را ببینید و از آن‌ها استفاده نمائید:

http://code.google.com/p/sitemap-generators/wiki/SitemapGenerators

اگر از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند ورد پرس و یا جوملا استفاده ‌می‌کنید، آن‌ها نیز پلاگین‌های فراوانی برای این کار دارند که ‌می‌توانید به راحتی از آنها استفاده نمایید.

http://wordpress.org/extend/plugins/search.php?q=sitemap

با این اوصاف این ایده ی خوبی است برای اینکه پس زمینه ی ذهنی داشته باشید که سایت مپ چگونه کار ‌می‌کند. به همین در مقاله دیگری نحوه ایجاد یک سایت مپ ساده را قدم به قدم دنبال کرده ایم و میتوناید مقاله آموزش ساخت سایت مپ xml را مطالعه بفرمائید.

اما باز نوع‌های دیگری هم وجود دارند که در واقع زیر مجموعه ی سایت مپ XML به شمار ‌می‌آیند که به اختصار به آن‌ها ‌می‌پردازیم:

Image-sitemap و Video-Sitemap

نقشه سایت ویدئویی و همچنین نقشه سایت یا سایت مپ تصاویر ‌می‌توانند بسیار مهم و کاربردی باشند، اینها بصورت مجزا اطلاعاتی از ویدیو‌ها و تصویر‌های مورد استفاده در سایت شما را لیست ‌می‌کنند و به موتور‌های جستجوگر معرفی میکنند.

اگرچه خود گوگل و سایر موتور‌های جستجو ‌می‌توانند به این منابع دسترسی پیدا کنند اما این نقشه‌ها علاوه بر کمک به آن‌ها ‌می‌توانند اطلاعات مفیدتری از جمله مدت زمان فیلم یا کلیپ یا صاحب امتیاز و فیلد‌های جزئی دیگری را ارائه کنند که شانس این را داشته باشید که بعنوان اسنیپت انتخاب شوید و بازدیدکنندگان زیادی را به سایت خود وارد کنید.

Feeds یا خوراک

HTML و XML فرمت‌هایی هستند که اغلب برای سایت مپ استفاده ‌می‌شوند. با این حال گوگل همچنین خوراک (Feed)‌ها را مانند استاندارد‌های RSS 2.0 و Atom 1.0 را بعنوان سایت مپ ‌می‌پذیرد.

شما ‌می‌توانید از آدرس URL این خوراک‌ها (Feeds) بعنوان سایت مپ نیز استفاده نمائید. مشکل این تکنیک این است که ممکن است صفحات قدیمی‌تر را شامل نشود.

نمونه نقشه سایت

نتیجه گیری نهایی

اگر ‌می‌خواهید خیالتان از بابت اینکه خزنده‌های موتور‌های جستجو هیچ کدام از صفحات وب و مطالب مهم شما را از دست نمی‌دهند، بهترین راه ایجاد و اضافه کردن نقشه سایت XML است! شما همچنین ‌می‌توانید متا دیتا‌های اضافی مانند فرکانس تغییر و بروزرسانی و همچنین اولویت صفحات خود را مشخص کنید. علاوه بر اینها شما ‌می‌توانید یک نقشه سایت هم برای تصاویر و همچنین ویدئوها بسازید.

بعد از اینکه نقشه سایت شما آماده شد، فراموش نکنید که آن را validate کنید و بعد از آن به موتور‌های جستجو اطلاع دهید، حالا یا از طریق فایل robots.txt و یا با استفاده از ابزار سرچ کنسول گوگل یا همان Google Search Console، هیچ فرقی نمیکند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پایدار سامانه

شرکت پایدار سامانه، نشان‌دهنده رویایی جذاب و پر احساس در دنیای فناوری و خدمات دیجیتال است. ما با آتشی برافروخته از انگیزه و تعهد، تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا برای مشتریان عزیزمان، تجربه‌ای بی‌نظیر از خدمات بی‌مانند را فراهم آوریم. تیم متخصص و پرانرژی ما، همیشه در حال جلب رضایت شما و بهبود پیوسته خدماتمان است. ما اعتقاد داریم که موفقیت ما به واسطه موفقیت شماست و همچنین با تکیه بر مفهوم برد-برد، مسیر مشترکی را با شما طی می‌کنیم. اینجاست که ما نه تنها شرکتی هستیم، بلکه یک خانواده‌ی پایدار و احساسی که در کنار شماست. ما برای پیوستن به مسیر موفقیت شما و ایجاد تفاوت واقعی در دنیای دیجیتال همراه شما هستیم.

نظرات کاربران

Agahi90.iR

مهندس هر 3 صفحه رو دیدم ممنون

۱۳۹۸/۱۰/۲۲

واردات از چین

بسیار جامع و عالی بود.

۱۳۹۸/۱۰/۱۵

خانه هوشمند الفا

سلام. مطلب خیلی خوبی بود. ایا قالب های اوادا وردپرس از سایت مپ پشتیبانی میکنند؟

۱۳۹۸/۷/۲۸

پایدار سامانه

سلام سایت مپ جدید نیاز نیست و شما با اضافه کردن محتوا در سایتتون میتونید سایت مپتون رو بروز رسانی کرده و صفحه جدید رو به اون اضافه کنید

۱۳۹۸/۲/۱۹

karinaparvaz

سلام آیا یه سایت بعد از افزودن محتوا باید سایت مپ جدید بسازه و به گوگل معرفی کنه یا همون سایت مپ قبلی رو بروز رسانی کنه و جایگزین کنه؟

۱۳۹۸/۲/۹

فاضل نغیمش

با سلام ابزار google xml sitemap برای داشتن یه سایت مپ خوبه؟ امکان استفاده از descriptionوtitleتوی سایت مپ هم هست؟ با تشکر از سایت خوبتون

۱۳۹۷/۷/۱۷

لیلا

ممنون . سوالم اینه ک یک سایت تا چندتا سایت مپ میتونه داشته باشه؟

۱۳۹۷/۷/۸

دیدگاه شما

ثبت