خانهوبلاگبازاریابی اینترنتیاصطلاحات و تکنیک های لینک سازی در سئو
اصطلاحات و تکنیک های لینک سازی در سئو

اصطلاحات و تکنیک های لینک سازی در سئو

عوامل تکنیکال بسیاری در سئوسازی سایت مؤثر هستند، یکی از این فاکتورها، تکنیک های مرتبط با لینک سازی است که نقش بسزایی در بهینه سازی سایت دارد

چکیده:

عوامل تکنیکال بسیاری در سئوسازی سایت مؤثر هستند، یکی از این فاکتورها، تکنیک های مرتبط با لینک سازی است که نقش بسزایی در بهینه سازی سایت دارد. در این مقاله سعی شده است به معرفی مجموعه ای از این تکنیک ها و اصطلاحات مرتبط با لینک سازی پرداخته شود با هدف اینکه یک سئوکار، بتواند تا جایی که امکان دارد همه تکنیک های مورد نظر را در بحث سئوسازی سایت در نظر بگیرد و به دنبال آن با جستجوی واژگان کلیدی این مقاله، تکنیک های مرتبط بیشتری از منابع دنیا را بتواند استخراج کند و مهارت خود را افزایش دهد.

کلیدواژه:

سئو ، ریدایرکت 301 ، لینک با آدرس دقیق ، متن لینک شده بک لینک ، لینک شکسته ، لینک دهی مشترک ، لینک سازی برای صفحات داخلی ، اعتبار دامنه ، لینک فالو ، لینک داخلی ، لینک نوفالو

مقدمه:

امروزه متوجه این امر مهم شده ایم که وقتی قصد این را داریم که کسب و کاری در فضای مجازی راه بیندازیم، با رقیبان زیادی که سال ها تجربه و مهارت دارند و شناخته شده هستند روبه رو خواهیم شد. برای اینکه بتوانیم در کمترین زمان ممکن جایگاه مطلوب در کنار رقبیان خود یا حتی بالاتر از آن ها کسب کنیم بایستی در زمینه بهینه سازی سایت و محتوای خود از هر جهت مهارت کسب کنیم . . تکنیک ها و تاکتیک های بسیاری در مبحث سئوسازی وجود دارند که یک گروه از این تکنیک های مهم،تکنیک های مرتبط با لینک سازی هستند که بر از دست دادن جایگاه یا کسب آن توسط گوگل، بسیار حائز اهمیت میباشند که در ادامه چند تکنیک مرتبط را مطرح خواهیم کرد:

یافته ها:

ریدایرکت301 (301 redirect) :

اگر بخواهیم صفحه ای را حذف کنیم یا از سمت سرور تغییر ادرس دائمی دهیم از ریدایرکت 301 ، استفاده میکنیم تا لینک هایی که در گذشته به این صفحه ارجاع شده اند ارزش و اعتبار خود را از دست ندهند.

لینک با آدرس دهی دقیق (absolute link):

در طراحی سایت دو نوع لینک داریم: لینک با آدرس دقیق که به دامنه صفحه مرتبط نیستند و لینک های وابسته که بر اساس آدرس دامنه عمل میکنند.

متن لینک شده (anchor text) :

در طراحی سایت معمولا لینک ها را یا برروی یک متن، ایجاد میکنیم یا روی تصویر. اگر بر روی یک عبارت، لینک ایجاد کنیم به آن عبارت ، متن لینک شده یا متن قلاب شده (anchor text)، میگویند و این عبارت برای گوگل از نظر کسب جایگاه ، اهمیت دارد.

بک لینک(back link) :

به صفحاتی گفته میشود که از درون انها به یکی از صفحات سایت ما لینک داده میشود. این بک لینک ها به ربات های گوگل کمک میکنند تا ارتباط بین صفحات مختلف وب را درک و صفحات جدید را شناسایی کنند. بک لینک ها برای گوگل حائز اهمیت هستند . ارزش بک لینک ها متفاوت است و به عوامل زیر بستگی دارد:

موضوع صفحه لینک دهنده

اعتبار صفحه

متن لینک شده استفاده شده

البته این نکته را باید درنظر داشت که خرید بک لینک در تعداد بالا ، نتیجه عکس دارد و علاوه بر اینکه جایگاه کسب نمیشود، توسط الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه نیز خواهد شد.

لینک شکسته (broken link):

اگر به صفحه ای که به هر دلیلی فعالیتش متوقف شده لینک دهیم یا اگر یکی از صفحات سایت خود را (که از سایت های دیگر قبلا لینک گرفته )را حذف کنیم؛ در هر دو حالت این لینک ها ، شکسته محسوب میشوند که تاثیر منفی بر سئو سایت ما خواهند داشت. توجه داشته باشید که لینک های شکسته از لحاظ ظاهری با لینک های معمولی تفاوتی ندارند.

لینک دهی مشترک (co-ciation):

لینک دهی مشترک به این معناست که از یک صفحه سایت ، به دو سایت مختلف ، یک لینک دهیم. در این شرایط گوگل متوجه میشود که ان دو سایت به نوعی به یکدیگر مرتبط هستند حتی اگر آنها به یکدیگر بک لینک نداده باشند. برای مثال سایت ما، یک محتوای آموزشی تحت عنوان ” آموزش سئو” دارد و سایت های x و y را در آن بک لینک میکند (یعنی به آن دو سایت لینک میدهد) ، بنابراین موتور گوگل ارتباط بین این دو سایت را تشخیص میدهد.

برای پیدا کردن سایت های مرتبط با سایت مورد نظرمان بایستی عبارت related را ابتدای آدرس سایت قرار داده و در گوگل جستجو کنیم.

Related://https:// domain.com

لینک سازی داخلی (internal links) :

منظور از لینک سازی داخلی، این است که از داخل سایت به صفحات دیگر از همان سایت لینک داده شود. ادرس لینک های داخلی به این صورت است که ادامه مسیر به ادرس اصلی سایت اضافه شده است. نکته قابل توجه اینجاست که بایستی برای هر کلمه کلیدی مربوط به صفحه مدنظر، لینک سازی هدفمند، صورت گیرد تا گوگل متوجه شود که سایت به طور تخصصی در حال انجام دادن فعالیت بر کلمه های کلیدی است. از طرفی همان طور که در بالا ذکر شد عبارت لینک شده یا همان anchor text ، برای کسب جایگاه توسط گوگل حائز اهمیت است. به عنوان مثال زمانی که سایت ما در زمینه جراحی زیبایی ، فعالیت میکند نباید برای تمام صفحات سایت کلمه کلیدی “جراحی زیبایی” به کاررود بلکه باید برای هر کلمه کلیدی ، مقالات و مطالب جامع در صفحات سایت قرار دهد. اگر بخواهد در تمام صفحات تعداد زیادی مقاله فقط مرتبط با جراحی زیبایی بگذارد گوگل را گمراه میکند و به اصطلاح بلعیده شدن صفحات توسط یکدیگر cannibalization رخ میدهد چون گوگل نمیتواند تشخیص دهد که کدام صفحه پاسخ مناسبی برای کاربر خواهد داشت و همین مساله باعث افت رتبه در گوگل را به همراه خواهد داشت.

لینک سازی خارجی (external links):

در این روش از سایت های دیگر که جایگاه مطلوبی در گوگل دارند، به سایت ما لینک داده میشود و این کار برای گوگل به معنای تایید سایت است. اما بسیاری از سئوکاران ، به دنبال خرید بک لینک (تولید بک لینک های مصنوعی) میپردازند تا با این کار گوگل را متقاعد کنند که محصول یا خدمات ویژه ای برای انتشار و فروش دارند. ایجاد محبویبیت مصنوعی ممکن است توسط الگوریتم پنگوئن شناسایی شده و باعث میشود که کلمه کلیدی انتخاب شده از سایت ما را برای همیشه از صفحه موتورهای جستجو حذف کند.

لینک سازی برای صفحات داخلی(deep linking) :

لینک سازی برای صفحات داخلی سایت یا لینک سازی عمیق به منظور بهینه سازی صفحات داخلی سایت انجام میشود. بدین صورت که اگر لینک های خارجی را به جای اینکه به صفحه اصلی سایت ارجاع دهیم به صفحات داخلی لینک دهیم؛ این کار باعث کسب جایگاه صفحه داخلی مورد نظر توسط گوگل خواهد شد.

اعتبار دامنه (domain authority):

عوامل بسیار زیادی در تعیین اعتبار و ارزش دامنه نقش دارند که از میان آن ها، دو فاکتور مهم تعداد لینک های خروجی و بک لینک ها هستند. رابطه اعتبار دامنه ای که به ما لینک میدهد و ارزش بک لینک به صورت مستقیم است، یعنی هر چه سایتی که به ما لینک میدهد از جایگاه برتری در گوگل برخوردار باشد، ارزش بک لینک ش بیشتر خواهد بود و به تبع تاثیر مثبت بیشتری بر جایگاه سایت ما خواهد داشت.

لینک فالو(follow link) – لینک نوفالو (nofollow):

لینک های صفحات سایت میتوانند به صورت فالو و نوفالو باشند. که لینک فالو برای کسب رتبه در گوگل ارزشمند است اما لینک های نوفالو ارزش و اعتباری ندارند (ولی برای تعادل سازی و نرمال به نظر رسیدن لینک سازی در سایت، استفاده میشوند.) به عبارت دیگر اگر سایت از ترکیب این دو لینک استفاده کند از دیدگاه گوگل به عنوان سایت نرمال شناخته میشود ولی اگر در کل صفحات سایت فقط لینک های فالو داشته باشیم طبیعی به نظر نمیرسد در واقع الگوریتم پنگوئن به پراکندگی و انواع لینک های ورودی به یک صفحه توجه میکند. لینک نوفالو به ربات گوگل میفهماند که نیازی به بررسی این آدرس نیست . به طور معمول از لینک نوفالو زمانی استفاده میکنیم که قصد داریم به سایت های غیرضروری، سایت های مرجع و تبلیغات و شبکه های اجتماعی لینک دهیم.

اگر در تگ html از ویژگی rel=follow استفاده کنیم به گوگل این مفهوم را میرسانیم که آدرس لینک مورد نظر را دنبال و سریع تر ایندکس نماید.

<a href=”https://domain name” rel=”follow” > title link </a>

ولی اگر از ویژگی rel=”nofollow” استفاده نماییم یعنی لینک ما از نوع نوفالو است و بدین صورت به ربات گوگل اعلام میکنیم که نیاز به بررسی این ادرس نیست.

نتیجه:

دانش سئو مانند کوهی بدون قله میباشد و انتهایی ندارد. در این مقاله، چند تکنیک مرتبط با لینک سازی توضیح داده شد اما همجنان تکنیک و تاکتیک های بسیار زیادی جهت بهینه سازی سایت وجود دارند و یا در اینده خلق خواهند شد که در قالب یک مقاله نمیگنجند ؛ پس اگر به علم سئو مسلط باشیم یا اگر وقت کافی نداریم که در این زمینه مهارت و دانش بیاموزیم و آموزش ببینیم، سایت خود را به افرادی که توانایی انجام این کار را دارند واگذار کنیم و ماهانه مبلغی برای پیشرفت سایت خود در نظر بگریم در این صورت است که گوی سبقت را از رقیبان خود خواهیم گرفت و جایگاه برتر در صفحه جستجوی گوگل ، کسب خواهیم کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پایدار سامانه

شرکت پایدار سامانه، نشان‌دهنده رویایی جذاب و پر احساس در دنیای فناوری و خدمات دیجیتال است. ما با آتشی برافروخته از انگیزه و تعهد، تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا برای مشتریان عزیزمان، تجربه‌ای بی‌نظیر از خدمات بی‌مانند را فراهم آوریم. تیم متخصص و پرانرژی ما، همیشه در حال جلب رضایت شما و بهبود پیوسته خدماتمان است. ما اعتقاد داریم که موفقیت ما به واسطه موفقیت شماست و همچنین با تکیه بر مفهوم برد-برد، مسیر مشترکی را با شما طی می‌کنیم. اینجاست که ما نه تنها شرکتی هستیم، بلکه یک خانواده‌ی پایدار و احساسی که در کنار شماست. ما برای پیوستن به مسیر موفقیت شما و ایجاد تفاوت واقعی در دنیای دیجیتال همراه شما هستیم.

دیدگاه شما

ثبت