icon-creative-design icon-digital-marketing icon-mobile-apps icon-strategy-consulting icon-website-development

طراحی سایت پزشکی

قصد داریم در باره طراحی سایت پزشکی، نکالت کلیدی آن، پیشینه، مدل های طراحی سایت پزشکی و ویژگی های یک طراحی سایت خوب صحبت کنیم.

آنچه باید درباره طراحی سایت پزشکی بدانید

پیش از آنکه بخواهم ویژگی های سایت پزشکی و ملاک های طراحی سایت پزشکی را با شما به اشتراک بگذارم، دوست دارم شمارا با پیشینه طراحی سایت پزشکی آشنا کنم. در دهه 60 میلادی برای بار اول دولت آمریکا به منظور تحقیقات دفاعی از اینترنت استفاده کرد و تا اواخر دهه 90 میلادی این شبکه به صورت جهانی در آمد. پس از جهانی شدن اینترنت اغلب صاحبین مشاغل و صنایع برای معرفی خدمات خود به کامپیوتر رو آوردند، همان چیزی که به آن نتورک مارکتینگ می گوییم. رفته رفته و به مرور پزشکی هم وارد چرخه دیجیتالی شدن شد و پزشکان و بیمارستان ها هم دارای سایت های مخصوص به خود گشتند. آنچه حائز اهمیت می باشد این است که طراحی یک سایت پزشکی با طراحی یک سایت مارکتینگ معمولی تفاوت های چشم گیری دارد، و متخصصان زبده شرکت طراحی سایت پایدار سامانه به تمام این نکات اشراف کامل دارند.

اهمیت طراحی سایت پزشکی

باتوجه به گستردگی فراوان علم پزشکی و رقابت پزشکان باهم، پزشکان حتی پزشکان متخصص که دارای مراجعین بیشتری هستند؛ باید دارای یک سایت پزشکی باشند. سایت پزشکی می تواند به پزشکان در بازاریابی کمک کند و اعتماد بیماران به پزشکان را افزایش دهد. با اینکه هر کس قادر به طراحی یک وب سایت و گسترش آن می باشد، طراحی سایت پزشکی نیازمند علم کامل در زمینه اصول سئو وموتور های جستجو است. یک سایت پزشکی از پیش طراحی شده می تواند سبب فرار گرفتن سایت شما در صفحات الیه جستجوگر گوگل وافزایش ترافیک شبکه شما ومراجعه بیشتر افراد به شما بشود. طراحی سایت پزشکی توسط گروه پایدار سامانه شما را از سایتی منطبق با اصول سئو برخوردار می کند. سایتی که در کمتر از 3 ثانیه لود می شود. کاربران موبایلی هرگز در استفاده از سایت شما به مشکل نخواهند خورد. کافی است کیفیت را از پایدار سامانه بخواهید.

یک سایت پزشکی دارای چه ایکون های است؟

طراحی سایت پزشکی باتوجه به کارکرد سایت انجام می شود و با توجه به این نکته که این سایت ها دارای کابردهای متفاوتی هستند صفحه نخست آن ها با هم فرق خواهد کرد. اما عمدتا سایت های پزشکی شامل قسمت های

درباره ما

در این قسمت طراح سایت یا خود پزشک در مورد توانایی های خود صحبت کرده، از افتخارات خود می گویید. البته در این قسمت پزشک برای جلب توجه بیماران می تواند رزومه تصیلی وکاری خود را به نمایش بگذارد.

تماس با ما

این قسمت شامل فیلدهای است که بینندگان سایت و کاربران می توانند نظرات انتقادات وراهنمایی های مورد نیاز از پزشکان را بگیرند.

رزرو آنلاین

این قسمت در صورتی که برا یک پزشک استفاده شود از ویژگی خاصی برخوردار نخواهد بود و فقط به منظور رزرو نوبت از آن استفاده خواهد شد. اما در بیمارستان ها این بخش خود دارای چند زیر ایکون دیگر از قبیل جستجو پزشک، تفکیک پزشکان از لحاظ تخصص و رزرو آنلاین خواهد بود. در سامنه های مثل شفا داک علاوه بر موارد ذکر شده این قسمت دارای ایکون انتخاب نوع محل درمان هم هست.

اطلاعات پزشکی و تحقیقات

این قسمت در بیشتر سایت های پزشکی بایستی وجود داشته باشد، چون این ایکون مقالات علمی در مورد بیماری ها و درمان ان ها در اختیار کاربران می گذارد. درمورد دانشگاه های پزشکی این قسمت شامل روش های جدید درمان و داروهای جدید که حاصل تحقیقات دانشجویان این دانشگاه ها هم هست.

ثبت کاربر

برخی سایت های پزشکی برای این که بیماران وپزشکان از قسمت های مخصوص به خود استفاده کنند و نیروها وبیماران جدید در سسامانه اینترنتی آن ها ثبت شوند این قسمت را در سایت خود قرار می دهند. بیماران با عضویت در این قسمت امکان رزرو آنلاین و رهگیری آن را خواهند داشت. پزشکان نیز در این قسمت می توانند مطلب جدیدی در سایت بگذارند و یا برخی از صفحات را پاک کنند.

ورود و خروج کاربر

کاربرانی که از پیش در سامانه سایت پزشکی قبلا ثبت نام کرده اند از این قست وارد سایت شده و از امکانات آن بهره برده در نهایت خارج می شوند.

موتور جستجو

گاهی اوقات یک سایت پزشکی دارای صفحات وآیکون های متعددی است. در این قبیل موارد داخل سایت جعبه جستجو قرار می دهد تا مراجعین به راحتیی به دنبال آنچه هستند بگردند.

ملاک های مهم در طراحی سایت پزشکی

درسال 2003 تحقیقاتی در زمینه استفاده از اینترنت به صورت جهانی انجام شد، نتایج حاکی ازآن بود که هشتاد درصد مردم بیشتر به دنبال مطالب پزشکی در سایت های مختلف سرچ می کنند. حال با این حجم بالا از ترافیک شبکه در سایتهای پزشکی بایستی طراحی سایت پزشکی شما مبادی اصول سئو و دارای یک طراحی هوشمند وبی نظیر باشد. در ادامه بحث چند فاکتور که می تواند باعث افزایش ترافیک شبکه شما و قرار گرفتن آن در صفحات نخست گوگل باشد صحبت می کنیم.

طراحی تمیز و جهت یابی آسانی

در این مدل از طراحی سایت پزشکی که خیلی هم مدرن نیست. طراح سایت سعی می کند، سایت با دیزاینی ساده و چندین آیکون ثانویه واصلی در اختیار شما بگذارد. در این طراحی سایت پزشکی قسمت جستجو در وسط صفحه قرار می گیرد و تعداد ایکون های اصلی بسته به نظر طراح سایت ممکن است به بیست عدد هم برسد.

مثالی از طراحی تمیز و جهت یابی آسان استفاده شده در سایت Centura Health

داشتن جستجوگر قوی

در این گونه سایت ها طراح سایت پزشکی به سبب تعدد ایکون ها از یک جستجو گر قوی در برنامه سایت استفاده می کند. جستجوگری که امکان می دهد مراجعین از سرچ های قبلی خود در این سایت و سرچ های متداول که کاربران دیگر از آن ها بیشتر استفاده کرده اند استفاده کند. در ضمن موتور جستجوی چنین سایت های به حدی قوی است که دیگر نیازی به گشتن ویافتن آیکون های اصلی ندارید وکافی است کلمه یا کاماتی مشابه را در آیکون جستجو بنویسید ومنتظر نتیجه باشید.

نمونه طراحی سایت پزشکی با جستجوگر قوی استفاده شده در سایت Indiana University Health

دسترسی آسان

در این گونه از طراحی سایت پزشکی، طراح با استفاده از کنتراست های بالا، تناقض در فونت ها و قرار دادن متن راهنما (alt) برای تصاویر استفاده از سایت پزشکی را برای بیماران دارای مشکلات چشمی آسان می کند. در این گونه از سایت ها تمامی ایکون های اصلی در صفحه اول وجود دارند. بسته به طراحی سایت پزشکی امکان استفاده از جستجوگر قوی و یک صفحه کلید وجود دارد.

نمونه طراحی سایت پزشکی با دسترسی آسان استفاده شده در سایت Rest Assured

تصاویر با کیفیت بالا

در این گونه از طراحی سایت پزشکی طراح سعی می کند برای صفحات مختلف سایت از تصاویری غنی و رنگارنگ استفاده کند. در این نوع از طراحی ایکون ها دارای رنگ بندی های متعدد هستند واز لحاظ بصری بیمار را در استفاده از سایت درگیر می کنند.

نمونه یک سایت با طراحی غنی رنگی وتصویری استفاده شده در سایت Mercy Health’s

فیلم های با کیفیت بالا

در این گونه از طراحی سایت پزشکی طراح سعی می کند، از پزشکان، پرستاران و نحوه ی درمان بیماران فیلم های با کیفیت در صفحه اصلی سایت بگذارد. برای مثال یک بیمارستان قلب و عروق کلیپ های از جراحی پیوند قلب در سایت اصلی خود بگذارد و بینندگان را از کیفیت درمان خود آگاه سازد.

نمونه یک سایت با ویدو کلیپ های با کیفیت بالا استفاده شده در سایت Regional One Health

ارائه اطلاعات پزشکی

در این گونه از طراحی وب سایت طراح سعی می کند اطلاعاتی در زمینه بیماری ها در صفحات مختلف سایت قرار دهد اطلاعاتی که کار آمد هستند وسبب تبلیغ رایگان وب سایت شما خواهند بود.

نمونه طراحی سایت پزشکی حاوی اطلاعات پزشکی استفاده شده در سایت Mayo Clinic

محتوای مرتبط با سلامت

یکی از اصول سئو استفاده از متن های دارای پیوستگی و هماهنگی بالاست. در طراحی یک سایت پزشکی این متلب نیز صادق است وسایت بایستی دارای محتوای مربوط به سلامت و پزشکی باشد. و مکانی برای نوسازی وارائه چنین مطالبی در آن طراحی شده باشد.

نمونه ای از یک سایت پزشکی که در آن مکانی برای محتوا گذاری مرتبط با پزشکی تعبیه شده است استفاده شده در Rush University Medical Center

بررسی بیمار و مشتریان

در این روش از طراحی سایت پزشکی، طراح سعی می کند تا راه ارتباطی بین بیماران وپزشکان قرار دهد وآن ها از این طریق به پاسخ سوالات خود برسند واز مراقبت های در طول درمان پزشک استفاده کنند.

متال از طراحی سایت پزشکی با داشتن قسمت نظرات وپیشنهادات استفاده شده در سایت Arkansas Surgical Hospital

این هشت سایت که از تصاویر آن ها در این متن استفاده شده اند، در بین سایت های مراکز بهداشتی از ترافیک بالایی برخوردارند و در راس سرچ های گوگل قرار گرفته اند. تنها راز آن ها در ملاک های است که برای شما توضیح دادیم.

اشتباهات رایج در طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت پزشکی که کاربران موبایلی نمی توانند از آن استفاده کنند

سایت شفاداک یکی از بهترین سایت های پزشکی در ایران است، اما کاربران کمتر با گوشی می توانند از آن استفاده کنند. طراحی سایت پزشکی باتوجه به افزایش ترافیک سرچ از طریق گوشی های اندرویدی باید مطابق با پروتکل های مرورگر های گوشی ها باشد.

طراحی سایت پزشکی با دسترسی پیچیده

در ایران اغلب سایت های پزشکی دارای این مشکل هستند وشما برای آنکه بتوانید یک نوبت رزرو کنید باید ساعت ها به دنبل آیکون رزرو آنلاین بگردید. حتی موتور جستجو سایت آنقدر ضعیف است که با آن هم نمی توانید چیز مد نظر خود را بیابید. اینگونه سایت ها واقعا اشتباه متلق در زمینه طراحی سایت پزشکی هستند.

استفاده نکردن از پروتکل https

در برخی از سایت های پزشکی متاسفانه از این پروتکل استفاده نمی شود. در صورتی که از پروتکل https استفاده نکنید، گوگل سایت شما را یک سایت فیشینگ تشخیص داده به احتمال بالا اصلا لود نمی شود ویا در صفحات اولیه قرار نمی گیرد.

انتخاب فونت نادرست در طراحی سایت

شما بایستی از فونت های نسبتا بزرگ وجدی استفاده کنید. مثلا شما نباید از مدل ابجد یا کالیبریا برای طراحی یک سایت پزشکی فارسی استفاده کنید. بهتر است از فونت های همچون نازنین، هما و رویا استفاده کنید. سایت شما برای فونت کلماتش بهتر است از سایز20-16 پیکسل استفاده کند تا افراد دچار مشکل بینایی هم به راحتی از آن استفاده کنند.

ارائه محتوای نا مرتبط وآرم ولگوی نامتناسب با پزشکی وشاخه ای از پزشکی که مد نظر است

در برخی سایت ها شما نمی توانید تشخیص دهید رشته این پزشک چه می باشد. آیا او متخصص قلب وعروق است یا روان شناس. آنقدر که آرم و لگوی سایت شبیه قلب است فکر می کنید فرد متخصص قلب است؛ اما بیشتر که می گردید می بینید یک روان شناس است. یا در یک سایت پزشکی در حال مطالعه روش های درمان نا باروری هستید ومتوجه می شوید پزشکی که در سایت فعالیت می کند، پزشک ارتپد می باشد واصلا مرد است. درست است مطالب جذاب و لگوی زیبا سبب جذب مشتریان است اما بایستی با رشته پزشکی کاربر اصلی سایت هم خوانی داشته باشد.

طراحی سایت پزشکی که صفحات آن به کندی لود می شوند

یکی دیگر از اشتباهات موجود در طراحی صفحات پزشکی لود شدن کند این صفات می باشد. در هنگام طراحی شما بایستی به این نکته توجه کنید که بیشتر افرادی که سعی می کنند در اینترنت پزشک پیدا کنند با کمبود وقت مواجه هستند وحوصله صب کردن ندارند.

طراحی سایت پزشکی که خود کاربر اصلی امکان مدیریت آن را ندارد

شما بایستی سایتی طراحی کنید که پزشک به آسانی بتوان آز آن استفاده کند وبه اصلاح دارای نکات سخت نرم افزاری نباشد.


طراحی سایت اقساطی بدون بهره و سود تماس بگیرید
شرکت پایدار سامانه پیشرو در خدمات
طراحی و تولید نرم افزار
برنده بهترین طراحی سایت
بین المللی awwwards logo
کاندید جشنواره وب
در طراحی سایت iwmf logo
برگزیده طراحی سایت حرفه ای
انوتو awwwards logo
ثبت نام در خبرنامه برای دریافت آخرین ها
در تماس باشید
شرکت پایدار سامانه
تهران، فلکه دوم صادقیه
ابتدای اشرفی اصفهانی
Chicago Office
واحد پشتیبانی
تهران فلکه دوم صادقیه
خیابان جناح، 12 متری چهارم
Seattle Office
واحد تولید
تهران، بلوار فردوس غرب
خیابان سازمان برنامه جنوبی