وب عمیق یا دیپ وب چیست؟
زمان مطالعه 1 دقیقه
2 آبان 1400
نویسنده پایدار سامانه
تعداد کامنت 3

وب عمیق (Deep Web) چیست؟

دیپ وب یا اصطلاح وب عمیق چیست؟ همچنین به عنوان وب نامرئی یا Deep Web شناخته می شود، بخشی از اینترنت است که از طریق موتورهای جستجو به طور کامل قابل دسترسی نیست و حدود 90 درصد از کل وب سایت ها را تشکیل می دهد. اگر کل اینترنت را با کوه یخ مقایسه کنیم، عمق شبکه بزرگترین قسمت آن در زیر آب خواهد بود. اکثر وب سایت های عمیق به صورت پویا ایجاد می شوند یا حاوی پیوندهایی نیستند که بتوانند از سایت های دیگر به ناوبری بپردازند و بدون پیوند موتورهای جستجو نمی توانند آنها را فهرست بندی کنند.

وب عمیق از چه چیزی تشکیل شده است؟

وب عمیق (Deep Web) عمدتا از پایگاه های داده خصوصی تشکیل شده است که می تواند به سادگی برخی از عکس های به اشتراک گذاشته شده در میان گروهی از دوستان در یک سایت ذخیره سازی ابری، یا پیچیده مانند سوابق تراکنش های مالی سایت های اصلی مانند PayPal باشد. از آنجا که این قوانین خصوصی هستند و برای تعداد محدودی از افراد در دسترس هستند و عمومی نیستند، این امر آنها را به بخشی از وب عمیق تبدیل می کند.

سایتهای خدمات پولی نیز منبع اصلی محتوای وب عمیق هستند. اگرچه این سایت ها، مانند سایت پلت فرم Netflix، در اینترنت قابل مشاهده هستند، اما محتوای آنها قابل مشاهده نیست. زیرا دسترسی به آن مستلزم پرداخت اشتراک و ایجاد نام کاربری و رمز عبور است. وب عمیق یا دیپ وب همچنین شامل محتوای شبکه های خصوصی خصوصی شرکت ها، دولت ها، امکانات آموزشی و موارد دیگر است. سرانجام، شامل سایتهای قسمتی است که به عنوان دارک وب (Dark Web) شناخته می شود که برای ورود به آن به فناوریها و موتورهای جستجو نیاز دارد.

لایه های اینترنت شامل دیپ وب و دارک وب
لایه های اینترنت شامل دیپ وب و دارک وب

چگونه می توان به وب عمیق دسترسی پیدا کرد؟

برخلاف وب تاریک یا Dark Web که معروف به دارک وب می باشد، هیچ فناوری خاصی برای دسترسی به وب عمیق وجود ندارد. اکثر کاربران اینترنتی بدون اطلاع خود از آن استفاده می کنند. با استفاده از سایت ها و خدماتی که در پاراگراف قبلی ذکر کردیم، یا با عضویت در خدمات پولی یا دسترسی به محتوای شخص ثالث.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

3 نظر برای «وب عمیق (Deep Web) چیست؟»

    • بله دقیقا، ما روزانه از وب عمیق یا همان Deep Web استفاده میکنیم بدون آنکه از ان مطلع باشیم و چیز عجیبی نیست و فقط یک دسته بندی منطقی و صحیح می باشد که اطاعاتی هستند که در دید عموم قرار نمیگیرند و بدون اجازه صاحب وب سایت به آنها دسترسی نخواهید داشت، پیشنهاد می کنم در مورد دارک وب هم مطالعه ای داشته باشید که کمی متفاوت با وب عمیق است. پایدار باشید

  • چقدر خوبه ادم اینارو بدونه چیزایی هست که میدونیم ولی نمیدونیم دیپ وب شنیده بودم ولی فکر میکردم چیز خفنیه نمیدونستم واقعا چیه دمتون گرم دیپ وب رو یطورایی همه دارن ازش استفاده میکنن خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.