زمان مطالعه 3 دقیقه
25 مرداد 1396
نویسنده پایدار سامانه
تعداد کامنت 0

هك رشد چیست و هکر رشد کیست Growth Hacker

هکر رشد یه مفهوم جدید در حوزه استارتاپ هاست که به دلیل تازگیش تعبیرهای اشتباه زیادی در مورد اون شکل گرفته .تعبیرهایی مثل:

“آیا هکر رشد همان بازاریاب هست اما در یه لباس دیگه؟ آیا یه واژه ی جنجالیه برای بالا بردن نرخ حقوق متخصصین؟ یا شاید یه امکان جدید هست ویژه محصولات اینترنتی؟” اجازه بدین داستان پیدایش هک رشد و هکر رشد را از ابتدا براتون تعریف کنم ولی قبل از اون حتما به پادکست کوتاه زیر گوش کنید تا با مفهوم هک رشد آشنا شوید و بعد از اینکه فهمیدید هک رشد چیست؟ به سراغ هکر رشد برویم.

تاریخچه هکر رشد

واژه هکر رشد توسط شان الیس (Sean Ellis) در سال ۲۰۱۰ ابداع شد. شان به استارتاپ های زیادی کمک کرد تا رشد باورنکردنی را تجربه کنند. معروفیت او از زمانی آغاز شد که به دره سیلیکون ولی (Silicon Valley) رفت، درست زمانی که بیشتر شرکت ها در مرحله ای بودند که نیاز به رشد کاربرانشان داشتند.

البته پایین بودن هزینه خدمات او در مقایسه با بازایابان حرفه ای عامل دیگر موفقیت و محبوبیتش بود.

شان با ورودش به هر استارتاپ خیلی سریع سیستم فروش و فرایندهای سازمانی رو تغییر میداد و با کمک تکنیک های ساده و کم هزینه موتور رشد اون استارتاپ را روشن میکرد و بعد از مرتب شدن کارها به دنبال شخصی بود تا کلید و مسولیت ادامه کار رو به دست او بسپاره و با خیال راحت آنجا را ترک کنه. مشکل پیدا کردن این فرد مناسب بود .

چرا بازرایاب ها برای استارتاپ ها مناسب نبودند؟

بازاریاب های سنتی در حوزه های زیادی مهارت داشتند اما بدرد دوران آغازین رشد استارتاپ ها نمیخوردند. در مرحله نخست شکل گیری و رشد استارتاپ ها، نیاز به تشکیل و مدیریت تیم بازاریابی و یا مدیریت فروشندگان بیرونی نمی باشد و حتی در دوره آغازین یک استارتاپ یا کسب وکار، تدوین برنامه استراتژیک بازارایابی و خیلی چیزهای دیگری که بازاریاب ها آنها را لیست میکنند هم جزو نیاز اولیه آنها نیست.

هکر رشد(Growth Hacker) کیست؟

هکر رشد جایگزین بازاریاب نیست و کار بازاریابی را بهتر از او انجام نمی دهد. هکر رشد با بازاریاب تفاوتهای زیادی دارد. شان الیس در مقاله خود اینطور هکر رشد را تعریف میکنه :

هکر رشد شخصیه که جهت فعالیت هایش همواره در راستای رشد است، درست مثل قطب نما که همیشه به سمت شمال نشانه میرود.

اهمیت هکر رشد در استارتاپ ها

هر چیزی که هکر رشد انجام میده با شاخص تاثیرگذاری بر میزان رشد سنجیده میشه. به نظرتون آیا این شخص موقعیت مهم و کلیدی در یه استارتاپ نداره؟ وجود چنین شخصی برای رشد پایدار یه استارتاپ اهمیت زیادی داره. کسی که میتونه ارزشهای کلید و مزیت های رقابتی برای شما ایجاد کنه. همچنین زمانی که قصد دارید عواملی که در رشد استارتاپ به طور مستقیم موثر نیستند را شناسایی و کنار بگذارید ، یه هکر رشد یا حتی یکی از کارمندان خودتون که مهارت کافی در زمینه رشد بدست آورده خیلی راحت تر و سریعتر از یه بازاریاب میتونه این کار برای شما انجام دهد.


افزایش ترافیک سایت با تکنیک های سئو ۲۰۱۹ مطابق با الگوریتم جدید گوگل


تمام تصمیمات هکر رشد در جهت رشد اتخاذ میشود. هر استراتژی یا تاکتیک و یا ابتکاری که بخرج میدهد به امید رشد بیشتر هست. رشد مثل خورشیدی هست که هکر رشد حول آن میچرخه. البته بازاریابان سنتی هم به رشد توجه دارند اما نه با این تمرکز و شدت. دقت کنید که قدرت هکر رشد در شدت تمرکزش در انتخاب تنها یک هدف و نادیده گرفتن سایر مسایل دیگر به جز رشد است .به همین خاطره که موفق میشه به مهمترین نیاز دوران آغازین یه استارتاپ یعنی رشد پاسخ بده.

تمرکز دقیق روی مقوله رشد موجب ظهور ابزارها ، تکنیکها و شیوه های متنوعی ویژه رشد شده که در بازاریابی با این قدرت وجود نداره . به همین خاطر با گذشت زمان تمایز بیشتری بین هکر رشد و بازاریاب شکل گرفته است.

ویژگی مشترک هکرهای رشد پذیرفتن مسئولیت مخاطره آمیز رشد سازمان شماست. هکر رشد واقعی اشتیاق شدیدی برای متصل کردن بیزنس شما به بازار هدفتون داره. او باید با قدرت خلاقیتش یک راه منحصربه فرد برای رشد استارتاپ شما کشف کنه. علاوه بر اون باید بتونه تکنیک های تثبت شده سایر شرکت ها و رقبا که در حال حاضر از آن استفاده میکنند را شناسایی و تست کنه و به صورت بهینه شده برای بیزنس شما بکار بگیره.

اگه قصد راه اندازی یک استارتاپ دارید قطعا برای اجرا و پیاده سازی اون یکی از امور مهم و کلیدی، طراحی سایت است که باید این کار رو به شرکتی بسپارید که تجربه های مختلفی از طراحی وب سایت برای استارتاپ ها رو داشته باشه چون باید بهترین مشاوره ها و توصیه هایی که در عمل و اجرای یک استارتاپ باهاش مواجه می شوید رو بهتون منتقل کنه لذا حتما توصیه میکنیم قبل از ساخت سایت در انتخاب شرکت مورد نظر تحقیق کنید و حتما نمونه کارهاشون رو بررسی کنید. یکی از این موارد که میتونه بهتون کمک کنه همین هک رشد هست که طراح سایت و برنامه نویسان میتونن کمک خوبی رو در این زمینه انجام بدهند.


طراحی سایت اولین گام برای بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ


یه هکر رشد کاردان همچنین باید در پروسه هک رشد بتونه ایده ها و تکنیک ها را اولویت بندی کنه و آنها را مورد تست و ارزیابی قرار بده و در نهایت با تحلیل آماری مناسب مشخص کنه کدام محرک رشد را باید حذف و کدام را باید نگه داشت. هر چه سریعتر بتونید یه هکر رشد برای استارتاپ خودتون پیدا کنید ، احتمال بیشتری دارد که زودتر به راههای قابل توسعه تکرارپذیر در مقیاس منطقه ای یا جهانی برای کسب و کارتان دست پیدا کنید.

پایان مقاله “تعریف هک رشد چیست و هکر رشد چه مفهومی دارد؟”

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.