فریم ورک چیست
زمان مطالعه 4 دقیقه
۲۸ شهریور ۱۴۰۰
نویسنده پایدار سامانه
تعداد کامنت 0

فریم ورک (Framework) چیست

شاید شما در مورد واژه فریم ورک یا Framework چیزی شنیده اید و درباره فریم ورک چیست پرسیده اید و ما امروز اینجا هستیم تا به این سوال پاسخ دهیم، اما قبل از تعریف Framework یا چارچوب، مقدماتی بر فریم ورک ها می گوییم و با توضیح اینکه برنامه نویسی چیست شروع می کنیم.

شکی نیست که هر برنامه نویسی به دنبال روش های حرفه ای توسعه نرم افزار می گردد و در تلاش است که هر روز کد هایی استاندارد تر و با قابلیت خوانایی بیشتری بنویسد، اما حرفه ای بودن راحت نیست و مشکلات بسیاری در این مسیر وجود دارد. هر مشکلی که در توسعه نرم افزار بوجود می آید قطعا راه حلی دارد و چقدر جذاب است که همیشه در اطرافتان برنامه نویسان حرفه و با تجربه ای داشته باشید تا مشکلاتتان را با آن ها در میان بگذارید و بهترین روش های حل مشکل برنامه نویسی را به شما نشان دهند، مشکلاتی که آن ها قبلا با آن روبرو شده اند و راه حل آن را می دانند. اگر بدانید که دقیقا فریم ورک چیست و چه مزایایی دارد در میابید که با استفاده از فریم ورک، وارد این مسیر شده اید.

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی مجموعه ای از دستورات است که وظیفه خاصی را در کامپیوتر انجام می دهد و بنابراین یک مشکل خاص را حل می کند. زبان های برنامه نویسی مجموعه ای از ابزارها هستند که به برنامه نویس اجازه می دهد کد را به روشی آسان و قابل فهم برای انسان بنویسد، زیرا در نهایت کامپیوتر فقط 0/1 زبان را می فهمد.

هرچه نتیجه دلخواه برنامه پیچیده تر باشد، کد مورد استفاده در برنامه نویسی پیچیده تر خواهد بود و بسیاری از وظایف در داخل نرم افزار تکرار می شوند و در اینجا نیاز به فریم ورک برای تسهیل زندگی برنامه نویسان بوجود آمده است.

فریم ورک یا چارچوب چیست؟

فریم ورک مجموعه ای از ابزارها است که به برنامه نویس اجازه می دهد تا کارهای معمولی را بدون نیاز به نوشتن تمام کدهای مورد نیاز برای آن کار از ابتدا تا انتها انجام دهد. مهمترین دلیل استفاده توسعه دهندگان از فریم ورک صرفه جویی در وقت و بازدهی بیشتر است و استفاده از فریم ورک ها مزایای زیادی دارد که در ادامه این مقاله به آنها می پردازیم.

Framework چیست؟

اصطلاح فریم ورک (به انگلیسی Framework) در حوزه توسعه نرم افزار و بیشتر از آن در توسعه وب سایت ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، تعریف های متفاوتی در مورد فریم ورک وجود دارد که حتی برخی ممکن است موجب سردرگمی شما شوند،
فریم ورک که در زبان فارسی چارچوب ترجمه می شود، مجموعه ای از کد ها و روال های از پیش نوشته شده و توسعه یافته ای است که در کنار هم قرار میگیرند که که برنامه نویس نیاز نباشد برخی کارهای پیشچیده و مشکل را از صفر بنویسد یا به قول معروف هر کسی چرخ را برای خود از ابتدا اختراع نکند.

فریم ورک یا چهارچوب نرم افزاری به مجموعه ای از دستورالعمل های برنامه نویسی می گویند که جهت پیاده سازی عملیات اصلی یک سامانه که بصورت بهینه و هدف مند کار میکنند کار برنامه نویسان را راحت و یکپارچه می کند

فریم ورک به زبان ساده

بصورت خیلی ساده اگر بخواهیم بگوییم، با یک مثال شروع می کنیم تا کمی شفاف و قابل درک باشد، برای هر وب اپلیکیشینی عملیات ورود، مجوز ها و احزار هویت کاربر از الزامات اولیه محسوب می شود، حال فرض کنید هر تیم توسعه ای برای خود بیاید و این همه امکانات فوق تخصصی از همه مهم تر امنیتی را برای خود تحلیل و توسعه دهد، تمامی مسیر های ورود هکر ها و راه های نفوذ را یک به یک بررسی کند و قطعا ماه ها و شاید سال ها طول خواهد کشید که سامانه بی عیب و نقصی فراهم و قابل استفاده شود. فریم ورک در اینجور مواقع به کمک ما می آید و اینگونه در نظر بگیرید که بهترین برنامه نویس ها و تحلیل گران سیستم در سراسر دنیا بهنرین روش ها را در کنار هم قرار میگیرند و استاندارد می کنند و بصورت حاضر و آماده بصورت بسته ای قابل اطمینان در اختبار ما قرار می دهند، برای آن نامی انتخاب می کنند و استاندارد های آن فریم ورک را داکیومنت می کنند که هم سایرین استفاده کنند و هم با تجربه ها هر روز به بهتر شدن آن کمک کنند، جالب است که کدی جامع و کامل هر روز هم بهتر می شود و مسیر های جدیدی برای شما باز می کند.

چه کسی فریم ورک ها را ایجاد می کند؟

اغلب تیم های کاری یا شرکت هایی که در زمینه برنامه نویسی فعالیت می کنند، معمولا چارچوبی (Framework) را برای سهولت کار توسعه دهندگان خود و کاهش زمان ایجاد می کنند و بعدا آن را برای استفاده توسعه دهندگان در سراسر جهان به صورت عمومی منتشر می کنند، و چارچوب هایی وجود دارد که به صورت تجاری فروخته می شوند و از آنها سود می برند، اما محبوب ترین فریم ورک ها آنهایی هستند که متن باز یا اوپن سورس هستند.

فریم ورک های محبوب

فریم ورک های بسیاری وجود دارند که می توانید به راحتی به آن ها تکیه کنید و از وجود آنها بهره ببرید. حتی برخی از این فریم ورک ها برای کارهایی خاص بهینه شده اند و نیازی نیست که همه ورک های دنیا همه ی امکانات را همزمان داشته باشند، بهتر است نیازسنجی کنید که توقعتان از کد چیست و چه سیستمی میخواهید طراحی کنید تا بهترین فریم ورک را که به نیاز شما نزدیک است را انتخاب کنید:

1. دات نت کور (.NET Core)
2. جنگو (Django)
3. انگولار (Angular)
4. روبی آن نیلز (Ruby on Rails)
5. ویو جی اس (Vue.js)
6. اکسپریس جی اس (Express.js)
7. نکست جی اس (Next.js)
8. بلیزر (Blazor)
9. لاراول (Laravel)
10. فلسک (Flask)

لیست بالا محبوب ترین فریم ورک های حال دنیا هستند اما کامل نیست و بسیاری از فریم ورک های پر مصرف و محبوب دیگری وجود دارند که در لیست نمایشی فریم ورک های ما قرار نگرفته اند و هدف فقط معرفی برخی از معروف ترین Framework ها بود، البته در انتهای همین مقاله نگاه جدایی بر انواع فریم ورک ها و معرفی برخی از محبوب ترین های هر نوع هم خواهیم انداخت، اما با نگاه کردن به ریپازیتوری هر فریم ورک در گیت هاب (GitHub) می توانید درصد مشارکت مردمی و محبوبیت هر فریم ورک را بررسی کنید.

هدف Framework ها چیست؟

صرفه جویی در زمان

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، مهمترین ویژگی Framework صرفه جویی در وقت است، مطابق با اصل معروف در برنامه نویسی ،Don’t repeat yourself یا DRY یعنی “خودت را تکرار نکن”، یا به عبارت دیگر، چرخ را دوباره اختراع نکنید. به طور متناوب، می توانید از فریم ورک هایی استفاده کنید که راه حل هایی برای این مشکلات و چالش های رایج ارائه می دهند.

برنامه های نرم افزاری اغلب دارای بسیاری از وظایف رایج هستند. به عنوان مثال، در برنامه های تحت وب، هیچ وب سایتی بدون دستور برای ارتباط با پایگاه داده یا رسیدگی به درخواست های کاربر نیست. این وظایف رایج نیازی به هر بار بازنویسی ندارد.

مطمئن شوند که بهترین شیوه ها رعایت می شوند

اولین دلیل استفاده از فریم ورک ها صرفه جویی در وقت است. ویژگی مهم دیگر آنها امنیت است. این یک کار حساس است که برای غلبه بر نقاط ضعف برنامه نیاز به تجربه و درک صحیح زبان برنامه نویسی دارد، اما همیشه ممکن است برنامه نویس دچار اشتباه شود. و ضعف هایی را در برنامه خود مجاز می داند، اما Framework ها روشی را برای این مسائل ارائه می دهد.

چارچوب های برنامه نویسی با ارائه ویژگی های امنیتی داخلی و توکار، این کار را آسان تر می کند. به عنوان مثال، فریم ورک مایکروسافت دات نت، اجرای برنامه های مهم مانند احراز هویت، مجوز، تأیید ایمیل و برخورد با پایگاه داده های مختلف را برای توسعه دهندگان تسهیل می کند . این ویژگی ها به جای نوشتن دستی و اشتباهاتی که باعث ناامن شدن برنامه می شود، برنامه را ایمن تر می کند.

مهمترین چارچوبهای مورد استفاده در برنامه های وب

دو نوع فریم ورک وجود دارد که در وب سایت ها استفاده می شود. انواعی وجود دارد که پشت صحنه یا Backend را بر عهده دارد. اکثر این فریم ورک ها مفهوم MVC را که مختصر model-view-controller است، پیاده سازی می کنند . مدل MVC با هدف توسعه با تفکیک کار ها در برنامه به سه لایه خاص، که Model مسئول است که با پایگاه داده سروکار داشته باشد و View مسئول رابط کاربری است که کاربر با آن سروکار دارد و Controller واسطه بین دو لایه Model و View و نشان دهنده پردازش برای عملیات منطقی است. نمونه هایی از چارچوب هایی که از الگوی MVC استفاده می کنند عبارتند از:

  • فریم ورک Django
  • Laravel
  • ASP.NET MVC
  • Ruby on Rails
  • NodeJS

یا نوع دیگر فریم ورک ها، فریم ورک های سمت کاربر یا front-end هستند و این فریم ورک ها بر روی مرورگر برای کاربر کار می کنند و بیشتر آنها فریم ورک هایی برای زبان جاوا اسکریپت و برخی از فریم ورک ها برای طراحی های CSS هستند.

معروف ترین آنها فریم ورک های جاوا اسکریپت برای SPA ها یا برنامه های تک صفحه ای هستند. مهمترین این چارچوب ها عبارتند از:

  • فریم ورک Angular
  • فریم ورک React
  • فریم ورک Vue

در طراحی های CSS، فریم ورک معروف Bootstrap وجود دارد که امکانات زیادی را ارائه می دهد که می توانند به راحتی در وب سایت شما بدون نیاز به بازنویسی CSS از این اجزا استفاده شوند.

چارچوب های توسعه برنامه های تلفن همراه

بازار توسعه برنامه های کاربردی تلفن همراه یک بازار بزرگ و امیدوار کننده برای رشد است. بنابراین، جای تعجب نیست که فریم های کاری زیادی وجود دارد که زندگی برنامه نویسان برنامه های تلفن همراه را تسهیل می کند. مهمترین فریم ورک های توسعه برنامه های تلفن همراه عبارتند از:

فریم ورک Flutter
فریم ورک Xamarin
فریم ورک Ionic
فریم ورک React Native

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *